niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Tak o Św. Janie Pawle II, absolutnie wyjątkowym papieżu Polaku, myślą i wspominają miliony ludzi na całym świecie. Gdyby był jeszcze wśród nas, choć przecież mówiąc przewrotnie wciąż jest, bo nie da się zapomnieć Jego spotkań z milionami ludzi na świecie i wypowiedzianych podczas nich słów, miałby 100 lat. „Miał dla wszystkich czas, był w stanie porozmawiać z każdym. Spotkanie z Nim było wielkim darem, a wręcz prezentem od życia. Było czuć od Niego bijące ciepło do ludzi” – tak o Ojcu Św. Janie Pawle II wspomina wielu ludzi, którzy mieli zaszczyt towarzyszyć Mu podczas Jego ziemskiej wędrówki. Jednym z nich jest Jego osobisty fotograf - Arturo Mari, którego fotografie znane są na całym świecie.

Dlatego też, Starosta Konecki – Grzegorz Piec, w ścisłej współpracy z Dziekanem Dekanatu Koneckiego – Księdzem Prałatem - Andrzejem Zapartem i Rycerzami Kolumba z parafii MBNP w Końskich, postanowił zorganizować i przeprowadzić konkurs o Janie Pawle II, który odbył się w dniach 4 – 8 maja br. pod hasłem – „Niech zstąpi Duch Twój!”. Konkurs odbył się w formie zdalnej, za pośrednictwem strony internetowej Powiatu Koneckiego i tematycznie odnosił się do młodości, duszpasterstwa i pontyfikatu Karola Wojtyły, późniejszego papieża Stolicy Piotrowej. Można śmiało powiedzieć, że gdyby nie sytuacja epidemiczna, ta wyjątkowa rocznica z pewnością miałaby szerszy wymiar społeczny, ale dzięki takim inicjatywom, jak ww. konkurs nie zabrakło radosnych wspomnień i ekumenicznych doświadczeń, przypominającym nam wszystkim, o tym czego starał się nauczać i przekazywać, podczas swojego pontyfikatu Św. Jan Paweł II.

„Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu, którzy zechcieli wziąć w nim udział i oczywiście gratuluje jego laureatom. Cieszę się, że młodzi ludzie mają takie zainteresowania i już dziś zachęcam do następnego konkursu, o kolejnym wielkim Polaku – rotmistrzu Witoldzie Pileckim, z którym miesiąc maj jest szczególnie związany. Szczegóły już niebawem na stronie Starostwa Powiatowego w Końskich” – gratulował i zachęcał do kolejnego udziału w konkursie – Starosta Konecki – Grzegorz Piec.

Podczas uroczystej homilii mogliśmy usłyszeć, jak wielki wkład w historię świata i całego Kościoła Powszechnego wniósł pontyfikat Św. Jana Pawła II. Co dziś powiedziałby nasz ukochany papież? Jako pierwsze przychodzą na myśl słowa - „NIE LĘKAJCIE SIĘ OTWÓRZCIE NA OŚCIEŻ DRZWI CHRYSTUSOWI” – mówił podczas kazania ks. Marcin Dobek.

„Te pytania wcale nie były aż, takie łatwe, a wręcz w pewien sposób nawet podchwytliwe” – mówił nam podczas rozmowy zwycięzca pierwszego etapu Bartosz Popielski.

„Dziękuję uczestnikom za ich wzorową postawę społeczną i cieszę się, że mamy taką młodzież. Szczególne podziękowania kieruję w stronę Pana Mariana Wikiery, naczelnika Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich, który czuwał nad całością wydarzenia” – podkreślał ks. dziekan – Andrzej Zapart.

Uczestnikom zmagań konkursowych dziękowali również:  Dariusz Banasik – członek Zarządu Powiatu Koneckiego, Krzysztof Obratański – burmistrz Końskich oraz ks. Tomasz Janicki – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich oraz Wielki Rycerz ze Stowarzyszenia Rycerzy Kolumba - Robert Frączyk. Przed rozdaniem nagród i wyróżnień uczestnikom konkursu okolicznościowy wiersz, poświęcony jego bohaterowi pt. „WIELKI POLAK” zadeklamowała jego autorka – Janina Malicka.

Specjalne podziękowanie otrzymał Krzysztof Dziuba - Księgarnia „Katarzynka”.

Szczegółowa lista laureatów konkursu - (plik.pdf) – 800 kb

Opracował: Paweł Kubiak