niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W ostatnią niedzielę w koneckiej Kolegiacie pw. Św. Mikołaja zostały uroczyście podsumowane chwalebne zmagania konkursowe o Wielkim Polaku – Janie Pawle II. Wtedy to Starosta Konecki – Grzegorz Piec zapowiedział, iż niebawem odbędzie się kolejny konkurs. Jego bohaterem będzie szczególna postać w naszej najnowszej historii – rotmistrz Witold Pilecki. Zgładzony przez komunistyczny reżim i skazany przez wiele lat na zapomnienie.

W najbliższy poniedziałek mija rocznica wykonania, na tym niezłomnym żołnierzu Wolnej Polski, wyroku śmierci w mokotowskiej katowni Urzędu Bezpieczeństwa. Właśnie 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy został zamordowany rtm. W. Pilecki – oficer rezerwy, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień KL Auschwitz i organizator tamże ruchu oporu. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście. Oficer Komendy Głównej AK, uczestnik Powstania Warszawskiego i współtwórca organizacji „NIE”. Jeniec niemieckich obozów Lamsdorf, Murnau. Od połowy 1945 r. w szeregach II Korpusu Wojska Polskiego we Włoszech. Z polecenia gen. Władysława Andersa wysłany do Kraju…

Niedawno, wśród społeczności jednej ze szkół prowadzonych przez Powiat Konecki, zrodziła się inicjatywa, aby imię tego Wielkiego Polaka przybrać za swojego Patrona. Dla przybliżenia oraz uczczenia postaci niezłomnego rotmistrza Pileckiego, niniejszy konkurs organizujemy i kierujemy swój przekaz zwłaszcza do młodzieży. Pragniemy podkreślić, że patronat honorowy na tym wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach. Zatem nie przypadkiem rozpoczynamy historyczne zmagania właśnie w dniu 25 maja. Szczegóły w regulaminie poniżej. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!

Kochajcie ojczystą ziemię.
Kochajcie swoją świętą Wiarę
i tradycję własnego narodu.
Wyrośnijcie na ludzi honoru,
zawsze wierni uznanym
przez siebie wartościom.


Witold Pilecki

Regulamin Konkursu – (plik.pdf) – 900 kb

Przyg. Marian Wikiera