niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W ramach wzajemnej wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi i niemieckimi placówkami pomocy osobom niepełnosprawnym po raz kolejny gościła u naszych zachodnich sąsiadów reprezentacja koneckich Warsztatów Terapii Zajęciowej z kierownik Barbarą Zbylut. Na zaproszenie Stowarzyszenia „Lebenshilfe Harzkreis-Quedlinburg” (tł. Pomoc Życiowa Powiat- Quedlinburg) w wizycie roboczej uczestniczył też Starosta Konecki Grzegorz Piec. Podczas spotkań zorganizowanych przez gospodarzy w dniach 20 i 21 listopada nasza delegacja miała okazję zapoznać się z niemieckimi wzorcami pomocy niepełnosprawnym.

Oprócz części konferencyjnej program wizyty obejmował również zwiedzanie obiektów, w których podopieczni wykonują swoje zadania określone programem szkolenia w sposób praktyczny. Na uwagę zasługuje szerokie spektrum działania stowarzyszenia. Zakres wykonywanych zadań jest imponujący. Obejmuje nie tylko proste prace montażowe, pakowanie produktów, obróbkę drewna, drukowanie i przetwarzanie papieru w tym prace introligatorskie, ale również pielęgnację ogrodu i krajobrazu, pralnię oraz prowadzenie pensjonatu dla zwierząt. Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów odwiedzających to malownicze miasto cieszy się prowadzona przez osoby niepełnosprawne kawiarnia „Samocca”, serwująca paloną i mieloną na miejscu aromatyczną kawę oraz smakowite wypieki.

Oferta „Werkstätten für behinderte Menschen” (tł. Warsztatów dla osób niepełnosprawnych) skierowana jest do osób dorosłych, którzy ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą konkurować na tzw. „wolnym rynku pracy”. Za pracę, wykonywaną w wymienionych wyżej sektorach, uczestnicy otrzymują wynagrodzenie adekwatne do stopnia zaangażowania, a także stałą opiekę lekarską, pomoc psychologiczną i rehabilitacyjną. Oprócz pracy zawodowej uczestnicy mogą skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, zajęć muzycznych, teatralnych, tanecznych i sportowych. Uczestnicy nabywają wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, a uzyskane certyfikaty i staże stanowią pomost do ogólnego rynku pracy.

Opracował: Adam Kubka