niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

To jest z pewnością wspaniała i radosna rocznica dla wielu milionów Polek i Polaków w kraju i zagranicą, by móc osobiście doczekać tak niezwykłej chwili. W niedzielnych uroczystościach nie zabrakło zarówno tych najmłodszych, jak i seniorów, którzy przebrani w stroje z dwudziestolecia międzywojennego uświetnili koneckie obchody Dnia Niepodległości. Pod Pomnikiem Wdzięczności odbyła się główna część uroczystości, wcześniej jednak przedstawiciele miasta i powiatu złożyli symboliczne wiązanki i zapalili znicze przed tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej, która znajduje się na budynku Domu Pomocy Społecznej w Końskich.

„Dziś mało kto pamięta, że do naszego miasta wolność przyszła o 10 dni wcześniej. To jest powód do chwały i dumy, że grupa ponad 120-osobowa POW, swoim śmiałym czynem, bez rozlewu krwi , opanowała nasze miasto, dając tej ziemi wolność” - podkreślał wicestarosta Andrzej Marek Lenart, któremu towarzyszyli: Jarosław Lasota – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Koneckiego, oraz Krzysztof Obratański – burmistrz, wraz ze swym zastępcą Marcinem Zielińskim.

Podczas obchodów padło wiele ważnych i podniosłych słów przypominających historyczny dorobek wielu pokoleń rodaków, jak również tych odnoszących się do współczesności, w której patriotyzm może i powinien towarzyszyć nam w wielu wymiarach naszej aktywności.

 „Łatwo brzmią słowa poety, że „ni z tego ni z owego mamy Polskę na pierwszego”, ale kiedy w 1918 roku ogłaszaliśmy tą wolność, to mieliśmy za sobą marzenia 5 pokoleń. W tej ogromnej radości musimy pamiętać, że te 100 lat nie było pełną niepodległością. Jedno niepodległe pokolenie 20 – lecia międzywojennego natychmiast musiało zdawać egzamin z patriotyzmu w latach straszliwej II wojny światowej. Następne pokolenia odbudowywały ojczyznę, tolerując jednocześnie zmianę granic, systemu wartości i obce wojska. Na następne setki lat niepodległości życzę Ci Wszystkiego Najlepszego Polsko” - mówił burmistrz Krzysztof Obratański.

 „Wolność to nie ulga ale poczucie trudu” - podkreślał Andrzej Marek Lenart, który swe wystąpienie zaczął od słów Leopolda Staffa. Wicestarosta konecki przekazał również życzenia w imieniu Pani wojewody świętokrzyskiej – Agaty Wojtyszek, życząc aby nam wszystkim przyświecała jedna myśl, że „warto być Polakiem, a zwłaszcza dzisiaj, warto być przyzwoitym Polakiem”.

 Po złożeniu okolicznościowych wiązanek, wszyscy zgromadzeni wzięli udział w biało – czerwonym marszu w kierunku kolegiaty św. Mikołaja. Swój udział zaznaczyli w nim motocykliści, rowerzyści, przedszkolaki, seniorzy, uczniowie, ze szczególnym uwzględnieniem klas mundurowych, pedagodzy i wychowawcy, harcerze, sportowcy, samorządowcy wszystkich szczebli, przedstawiciele partii politycznych, instytucji i organizacji. Na czele marszu pojawił się również zabytkowy pojazd z epoki 20 – lecia międzywojennego. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Grzegorz Maślak z UTW. W uroczystościach udział wzięło ponad 40 pocztów sztandarowych. Nadzwyczaj liczny korowód zamykały jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Program i oprawę artystyczną przygotowali zarówno słuchacze UTW, jak i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich. Okolicznościowej mszy św. przewodniczył ks. dziekan Andrzej Zapart, a uroczyste kazanie wygłosił ks. Marcin Dobek.