niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Tegoroczne „Kaziuki Koneckie”, święto patrona powiatu koneckiego przypadły na burzowy piątek długiego weekendu. Wolny dzień w szkołach, wielu miejscach pracy oraz niesprzyjająca pogoda sprawiły, że tłumów nie było. – Tym bardziej jestem wdzięczna wszystkim wykonawcom, którzy podjęli zaproszenie do występów i mimo dnia, który mogli spędzić na „nicnierobieniu”, byli z nami, z parafią św. Mikołaja, aby uczcić pamięć patrona powiatu – mówi Dorota Duda, członek Zarządu Powiatu.

 

 

- Serdecznie witamy Państwa w wyjątkowym dla nas, konecczan, mieszkańców powiatu koneckiego, dniu. Dziś jest nie lada okazja do świętowania, bowiem obchodzimy święto, w którym wspominamy naszego lokalnego patrona – błogosławionego ks. Kazimierza Sykulskiego. Cieszmy się zatem i radujmy, bo jesteśmy w pierwszym dniu Oktawy Bożego ciała, przed nami o 18 bierzmowanie naszej młodzieży, więc powodów do wspólnego świętowania mamy wiele – mówił prowadzący Kaziuki Grzegorz Teper.

Na scenie, po Mszy św. odprawionej przez ks. dziekana Andrzeja Zaparta, ceremonii otwarcia dokonali: Bogdan Soboń, starosta, Andrzej Marek Lenart, wicestarosta, Dorota Duda, Czesław Kurcbart, członkowie Zarządu Powiatu Koneckiego, Krzysztof Obratański, burmistrz, jego zastępcy: Krzysztof Jasiński, Marcin Zieliński oraz koordynator ks. wikariusz Piotr Skowroński.

Na scenie zaprezentowali się soliści: urzekająca Weronika Kaniowska, Wiktor Rupniewski, który zagrał na gitarze utwory ze ścieżki dźwiękowej filmu „Łowca jeleni” oraz „O północy w Paryżu”, Anna Gonerka, Amelia Grochala uczennice SP i Gimnazjum w Fałkowie przygotowane przez Katarzynę Krzyżtoporską. Na scenie wystąpili również wychowankowie Studia Piosenki DeK: Ola Bukowiecka, Apolonia Cacek, Wojtek Potocki, Karolina Potocka, Zuzia Latańska, przygotowani przez Macieja Lisowskiego oraz Romana Cieślaka. Niezawodne jak zwykle okazały się być zespoły ludowe. Wystąpiły SMARKOWIANKI w składzie: Alicja Banak, Maria Stępień, Barbara Sałuda, Ewa Gula, Ewa Sykuła, Barbara Kubka i Barbara Swat; KORNICZANKI w składzie: Wiesława Matynia, Małgosia Pasek, Jan Bukłat, Aleksandra Danska, Stanisław Sosnowski, Halina Sosnowska, Barbara Brzezińska, Genowefa Chycka, Elżbieta Piwowarczyk, Maria Krawczyk oraz chór parafialny im. Bł. Ks. Kazimierza Sykulskiego.

Wręczone zostały również nagrody w Finale IX Międzyszkolnego Powiatowego Konkursu o bł. Ks. Kazimierzu Sykulskim. W konkursie udział wzięły szkoły: II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich, I LO im. KEN w Końskich, ZSP Nr 2 i ZSP nr 3 w Końskich.

Komisja w składzie: Andrzej Marek Lenart, wicestarosta, Barbara Wojciechowska, Joanna Durlik, Anna Ciaś, ks. Paweł Marczak przeanalizowało testy konkursowe i wyłoniło laureatów. Na 46 z maksymalnej puli punktów 42 uzyskała Kinga Balińska z I LO i zajęła tym samym 1 m-ce, 36 punktów i 2 lokatę zajęła Katarzyna Lisowska także z I LO, zaś III miejsce z 32 punktami zajęła Paulina Deszczyńska, z ZSP Nr 3. Nagrody zwyciężczyniom wręczyli obaj starostowie oraz Dorota Duda, członek Zarządu Powiatu.