niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

11 marca br. na terenie ŚODR w Modliszewicach odbyło się II Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Koneckiej. Sala wypełniona do ostatniego miejsca zgromadziła wiele Pań, które reprezentowały zarówno Koła Gospodyń Wiejskich, jak i osoby prywatne. Tematem przewodnim spotkania był: Produkt Tradycyjny i Lokalny Czynnikiem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podczas prezentacji i dyskusji rozmawiano zarówno o formach, ale i zasadach sprzedaży produktów regionalnych. Gospodarzem spotkania był dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach – Jarosław Mostowski, który jednocześnie dokonał oficjalnego otwarcia Forum.

„Idea rozwoju obszarów wiejskich jest znana od wielu już lat. Dziś mieszkańcy wsi starają się szukać alternatywnych źródeł dochodów. Jednym z takich właśnie źródeł jest wprowadzanie na rynek produktów lokalnych, tradycyjnych. Wiemy, że żywność przemysłowa jest dużym zagrożeniem cywilizacyjnym, dlatego też produkty regionalne mają duże możliwości rozwoju, tym bardziej, że oparte są na lokalnym potencjale. Najlepszą zachętą do zakupu takiej żywności są konkursy i oczywiście degustacje, które pozwalają potencjalnym nabywcom zapoznać się z walorami jakościowymi, a przede wszystkim smakowymi oferowanych produktów. Budowa rodzinnych szlaków kulinarnych, to ogromna szansa dla rozwoju lokalnego rynku turystyki regionalnej. Korzystajmy z żywności wysokiej jakości, promujmy lokalne kulinaria, wspierajmy rodzimych wytwórców” - podkreślał Jarosław Mostowski.

 

„Na tej sali zebrały się same Kobiety Aktywne, a przedmiot tego Forum kulinaria, produkty regionalne, to najlepsza promocja naszego regionu. Jak można zauważyć stoiska z regionalnymi przysmakami niezmiennie cieszą się wielkim powodzeniem i to cieszy” - zaznaczał Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki.

 

„Ja jestem wychowany na produkcie regionalnym. Te smaki z dzieciństwa są warte nie tylko zapamiętania, ale i odtworzenia ponieważ, to właśnie one budowały naszą tożsamość kulturalną. Jestem przekonany, że w tej materii da się połączyć sentyment, dobry smak i estetykę z biznesem” - przekonywał Krzysztof Obratański – burmistrz MiG w Końskich.

 

Władze samorządu Powiatu Koneckiego w tym dniu reprezentowali: Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki, oraz Czesław Kurcbart – członek Zarządu Powiatu.

 

Duże zainteresowanie tematyką z pewnością świadczy o ciągłym rozwoju tej branży i jej coraz większym znaczeniu rynkowym, choć nie koniecznie w skali globalnej. Podczas Forum rozstrzygnięto również Konkurs na Najlepszy Produkt i Najlepszą Potrawę Tradycyjną. W sumie oddano 93 głosy ważne, które zadecydowały, że Najlepszym Produktem okazał się Ser Podpuszczkowy – Anny Król z Pakuł, gmina Radoszyce. Smakosze za Najlepszą Potrawę uznali natomiast Pierogi z Miłakowa, gmina Gowarczów. Zwycięzców nagrodzono okolicznościowymi pucharami. Nie zabrakło merytorycznych wykładów, a także dobrych przykładów przetwórstwa tradycyjnego. Na poszczególnych stoiskach można było odnaleźć produkty i potrawy ze wszystkich gmin z terenu naszego Powiatu, które zachwycały wyrazistością i esencją smaków.

 

„W branży jestem od 26 lat. Pszczelarstwo nauczyło mnie ogromnego szacunku do przyrody, jej nie da się oszukać, tu trzeba postępować zgodnie z jej zasadami, a efekt końcowy z pewnością będzie satysfakcjonujący nas wszystkich” - zaznaczał jeden z wystawców piątkowego Forum - Ryszard Tutak – bartnik z Fałkowa.

Opracował: Paweł Kubiak