niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

11 marca br. odbyło się duże wydarzenie kulturalne. Ten piątkowy wieczór w całości zarezerwowano dla Redaktor Echa Dnia - Marzeny Kądzieli. W sali bankietowej "Leliwa" zapełniły się wszystkie miejsca siedzące. Przez wielu wyczekiwany, w końcu się odbył - "Benefis Marzeny Kądzieli, czyli Pani Redaktor podróżuje". Wśród wielu gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych i gminnych, ludzi kultury i sztuki, dziennikarzy, ale i wiernych sympatyków Pani Redaktor.

Samorząd Powiatu Koneckiego reprezentowali: Bogdan Soboń - starosta, Andrzej Marek Lenart - wicestarosta, oraz Wiesław Basiak - naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzowego i Krzysztof Stachera - naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia. Spotkanie otworzył: Krzysztof Jasiński - wiceburmistrz, a następnie poprowadził Dariusz Kowalczyk - dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich. Prowadzący o bohaterce Benefisu mówił tak: "Urodziła się we Włoszczowie, studiowała polonistykę na UJ w Krakowie, od wielu lat mieszka i pracuje w Końskich. Jej hobby jest zwiedzanie świata i fotografowanie najpiękniejszych jego zakątków, ale najpiękniejsza podróż jest jeszcze przed Nią. Zapraszamy do wspólnej podróży z ambasadorem naszego miasta, kronikarzem Końskich i Ziemi Koneckiej, podróżniczką i nauczycielką - Marzeną Kądziela".

Pani Redaktor towarzyszyli najbliżsi i rodzina, wśród których nie zabrakło męża Przemka, córki Malwiny, teścia Stefana, brata Janka, czy bratanicy Martynki. Gościom towarzyszyły fotografie ukazujące dotychczasowe podróże Pani Redaktor, które ukazywały zarówno piękno krajobrazu i otaczającej go przestrzeni, jak i rdzennych mieszkańców odwiedzanych krajów. Benefis rozpoczęto od fotografii z dzieciństwa Pani Marzeny, gdzie imponowały jej zawsze samochody. Nie zabrakło zdjęć z harcerstwa, czy estrady, gdzie bohaterka wieczoru udzielała się scenicznie i wokalnie, rozwijając swe talenty.

Pani Marzenie zaśpiewali: Iwona Stępień - Baran, Daria Pol, czy wreszcie Piotr Salata, jeden z najlepszych polskich wokalistów. W repertuarze pojawiły się takie przeboje jak: Wróżby Jesienne, Niezapomniany, czy Kofeina.

"Przemku zazdroszczę ci takiej żony, która zawsze o was pamięta i dba. To świetny wzór łączenia pasji - bycia żoną i mamą" - podkreślał redaktor naczelny Echa Dnia - Stanisław Wróbel.

O warsztacie dziennikarskim i różnych sytuacjach związanych z bycia dziennikarzem, opowiadał redaktor naczelny Tygodnika Koneckiego - Wojciech Purtak. Pan Wojciech z racji wykonywanego zawodu często spotyka na swej drodze zawodowej Panią Marzenę i podkreślał, że zawdzięcza Jej wiele cennych uwag i dziękuję za przekazywanie bogatego doświadczenia dziennikarskiego.

"Największą radość sprawia mi, kiedy dzięki publikacjom w Echu Dnia uda się komuś pomóc. Dziękuję również trzem mężczyznom dzięki którym zrealizowałam swoje marzenia, a są to: mąż Przemek, redaktor Stanisław Wróbel, oraz prezes Sławomir Bawarski. Trafiłam na dobry czas i dobrych ludzi" - zaznaczała Marzena Kądziela - bohaterka Benefisu.

Organizatorzy zaplanowali również czas poświęcony współpracy Pani redaktor z samorządowcami. O swych spostrzeżeniach i doświadczenia z pracą Pani redaktor opowiadali: Henryk Popik, Adam Sosnowski, Antoni Szkurłat, Michał Cichocki, Andrzej Marek Lenart, Krzysztof Obratański i Bogdan Soboń.

"Warsztat dziennikarski nienaganny, błędy - ja nie pamiętam. Cieszę się, że kochasz tą Ziemię Konecką tak jak ja. Silnie jednak namawiam Cię na podróż na Alaskę" - mówił Bogdan Soboń - starosta konecki. 

"Mam do Ciebie żal, że przestałaś śpiewać, bo miałem nadzieję na jakiś duet" - zaznaczał Piotr Salata.

"Marzena lubi podróże te dalekie, jak i te bliskie, ale zawsze wraca na Konecką Ziemię, zapewne żeby zdążyć na kolejne rajdy organizowane przez konecki oddział PTTK-u" - podkreślał z humorem Wojciech Pasek - prezes koneckiego oddziału.

"Pamiętam Marzenę jako niezwykłą polonistkę" - tak o Pani Redaktor mówił Mariusz Słowiński, były uczeń, prywatnie zaprzyjaźniony z Panią Marzeną. W tej odsłonie nie uniknęliśmy krótkiej inscenizacji w wykonaniu Pana Mariusza, która ukazywała codzienność pracy dziennikarskiej bohaterki Benefisu, gdzie czas odgrywa duże znaczenie i jest skrupulancie mierzony.

Na zakończenie Benefisu Pani Redaktor otrzymała wspaniały tort upamiętniający to wydarzenie kulturalne, którym oczywiście podzieliła się ze wszystkimi gośćmi. Pani Marzenie gratulujemy dotychczasowej pracy i pasji podróżniczej, której przepięknymi efektami w postaci fotografii i spotkań dzieli się z mieszkańcami Konecczyzny.

Opracował: Paweł Kubiak