niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

15 stycznia br. na terenie Zabytkowego Zakładu w Maleńcu, samorządowej jednostki kultury, odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami z terenu powiatów wchodzących w skład Porozumienia - ”Ziemia Odrowążów”. W spotkaniu uczestniczyło blisko 50 osób reprezentujących przedstawicielstwa przedsiębiorców. Poszczególne samorządy reprezentowali: Bogdan Soboń – starosta konecki, Włodzimierz Górlicki – starosta szydłowiecki, Marcin Baranowski – wicestarosta opoczyński, oraz Jan Gawryś – członek Zarządu powiatu przysuskiego.

 

Przybyłych przedsiębiorców przywitał gospodarz powiatu koneckiego – Bogdan Soboń, który jednocześnie wyraził zadowolenie z pozytywnej odpowiedzi na chęć uczestnictwa w tej inicjatywie. Przypomnijmy spotkanie jest wynikiem ostatniego Sejmiku „Ziemi Odrowążów”, gdzie podjęto stosowną uchwałę, w której czytamy między innymi, iż podpisane Porozumienie realizować będzie wspólne projekty wspierające przedsiębiorców działających na terenie powiatów tworzących „Ziemię Odrowążów”.

„Sądzę, że w tym pakiecie wspólnych możliwości znajdą się projekty, które wspólnie będziemy realizować i finansować ze środków unijnych. Dziś jest również doskonała okazja do poznania Państwa opinii na płaszczyźnie podejmowania różnych działań, w kontekście prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli, to możliwe chcielibyśmy również wyręczać Państwa w sprawach, które sprawiają Wam najwięcej problemów, procedur które trudno pokonać. Dziękuję za tą inicjatywę” - podkreślał Włodzimierz Górlicki – starosta szydłowiecki.

„Ta perspektywa jest trudniejsza niż poprzednia, jest dużo więcej haczyków. Są różnice i pewne niuanse między Programami Operacyjnymi, nie mniej jednak podstawowe cele są wspólne. Chcielibyśmy zbudować pewien system, który jest konieczny, aby te środki w sposób optymalny i intensywny można było pozyskać i właściwie wykorzystać” - mówił Grzegorz Orawiec – dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim, któremu towarzyszył zespół w składzie: Justyna Gołębiewska – Suchenia, oraz Kama Kępczyńska – Kaleta.

„Pamiętajcie Państwo, że kluczem do sukcesu jeśli chodzi o finansowanie z budżetu Unii Europejskiej jest skuteczne, dobre sięganie po informacje. Dziś chcemy pokazać pewien kierunek przepływu pieniędzy unijnych, gdzie się znajdują, jak się na nie kierować i z nich korzystać”- mówiła Justyna Gołębiewska – Suchenia z Departamentu Polityki Regionalnej w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim.

„W każdym z Państwa działań pomysł jest niezmiernie ważnym aspektem, gdyż na jego bazie można zrobić bardzo wiele ciekawych inicjatyw. Bardzo bym chciała, żebyście Państwo jako przedsiębiorcy śledzili z uwagą inicjatywy COSME – gdzie można znaleźć instrumenty wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Tu właśnie mogą pojawić się konkursy, o których można powiedzieć, że są z potrzeby chwili. Pamiętajmy również, że nie tylko możemy się uczyć, ale i wymieniać doświadczeniami, za co również dostajecie pieniądze” - podkreślała Kama Kępczyńska – Kaleta z Departamentu Polityki Regionalnej w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim.

Na zakończenie, każdy z uczestników spotkania mógł zadawać pytania, na które szczegółowo odpowiadał dyrektor - Grzegorz Orawiec. Pytania dotyczyły zarówno wypełniania samych wniosków, a także zależności i charakteru ich objętości, jak również ostatecznych terminów ogłaszania naborów i ich liczby w danej perspektywie.

Zadawane pytania podkreślały znaczne zaciekawienie omawianymi tematami, ale świadczyły również o merytoryce pytających. Prelegenci konferencji wyjaśniali zależności, takich a nie innych obwarowań poszczególnych wniosków, gdzie nie zawsze można odnaleźć rozwiązania, które zadowalałyby beneficjentów. O wszelkie informacje odnoszące się do podejmowanych zagadnień można pytać pod bezpłatnym numerem świętokrzyskiej infolinii – 800 800 440.