niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Koneckie obchody Dnia Strażaka rozpoczęły się od uroczystego nabożeństwa w intencji strażaków, które w Kolegiacie Św. Mikołaja odprawił dziekan ks. Andrzej Zapart. Do kościoła w korowodzie zarówno dotarli przedstawiciele jednostki zawodowej oraz druhowie - ochotnicy reprezentujący, aż 12 jednostek OSP, które działają w gminie Końskie. „Strażacy cieszą się największym zaufaniem społecznym, bo są to ludzie, którzy bezinteresownie, na dany znak idą tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy, niosąc ratunek. Oni pierwsi okazują miłość i oddanie człowiekowi.” - podkreślał ks. dziekan.

Korowód poprowadził Ireneusz Żak wiceprezes wojewódzkiego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych. Zawodowcom i ochotnikom towarzyszyli również przedstawiciele Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Wśród osób biorących udział w obchodach nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych, samorządowców wojewódzkich, powiatowych i gminnych, ale także mieszkańców miasta.

Władze powiatu reprezentowali: Andrzej Marek Lenart – wicestarosta oraz Dorota Duda – członkini Zarządu Powiatu Koneckiego. Po nabożeństwie, dalsza część uroczystości odbywała się na terenie Parku Miejskiego, gdzie po hymnach narodowym i strażackim przystąpiono do odznaczenia najbardziej zasłużonych i wyróżniających się strażaków. Tą część uroczystości poprowadził druh Tadeusz Nowakowski – bryg. w st. spocz. OSP w Końskich. Niewątpliwą atrakcją był pokaz ratownictwa drogowego. Zaprezentowano także historyczną dokumentację działalności straży oraz wystawę zabytkowych hełmów i sprzętu strażackiego.