niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Mieszkańcy Pilczycy byli prekursorami ufundowania tablicy upamiętniającej 200-setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Szukali wsparcia w samorządach: gminnym i powiatowym. Inicjatywa skupiła wokół wspólnego celu samorządowców, mieszkańców oraz księży. Tym sposobem na ścianie przy wejściu do kaplicy pw. św. Barbary w Pilczycy wmurowana została tablica z piaskowca, będąca symbolem wdzięczności, jedności i szacunku dla ważnych społecznie wartości, takich jak pamięć i tożsamość.

 

Nowa tablica nawiązuje do tej sprzed wieku. Wtedy właśnie, jak przekazują sobie przez pokolenia miejscowi mieszkańcy, ich przodkowie potajemnie zawiesili na murach wspomnianej kaplicy, pierwszą tablicę. Upamiętniała ona setną rocznicę śmierci Naczelnika. Główny inicjator - Stanisław Matuszczyk, obiecał sobie wiele lat temu, że jeśli dożyje 200-setnej rocznicy śmierci Naczelnika, zadba o to, żeby uczcić ten moment doniośle.

Komitet złożony z mieszkańców pragnął uczcić człowieka, który nie tylko był wielkim strategiem, ale również przywódcą, który chciał łączyć warstwy i oddawał duży szacunek ziemi i pracującym na niej chłopom. Pilczyca, to sołectwo w gminie Słupia Konecka, która ma silne tradycje rolnicze.

Dlatego z tak wielką atencją postrzegana jest tu postać Tadeusza Kościuszki i jemu w sposób szczególny przez pokolenia oddawany był hołd. Mieszkańcy zwrócili się do starosty koneckiego Bogdana Sobonia o wsparcie inicjatywy. Dlatego koordynatorem działań było Starostwo Powiatowe w Końskich, wiodącym organizatorem zaś był Urząd Gminy w Słupi. W pracach nad przygotowaniem uroczystości brali udział: Bogdan Soboń, starosta, Andrzej Marek Lenart, wicestarosta, Dorota Duda, członek Zarządu Powiatu, Robert Wielgopolan, wójt Słupi, Krystyna Kuder, przewodnicząca Rady Gminy w Słupi, ks. Mieczysław Piasek, proboszcz parafii w Pilczycy.

Tym sposobem powstał projekt tablicy z piaskowca, której wzór koresponduje z tą, która zawisła 100 lat wcześniej. Wykonała go miejscowa pracownia. Przed odsłonięciem tablicy, w kościele parafialnym w Pilczycy odbyła się uroczysta Msza św. przewodzona przez ks. dziekana Józefa Tępińskiego, w asyście wielu księży z okolicznych parafii. Homilię wygłosił ksiądz Wojciech Dobczyński, proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Węgrzynie.

Rys historyczny z mało znanymi wątkami życiorysu Tadeusza Kościuszki przedstawił historyk prof. Stefan Pastuszka. Młodzież szkolna w świątyni zaprezentowała część artystyczną poświęconą pamięci wodza. Z kościoła, w asyście pocztów sztandarowych, młodzieży z klas mundurowych ZSP Nr 1 w Końskich, delegacji ukraińskiej z Pohrebyszcza, uczestnicy wydarzenia przemaszerowali do kaplicy św. Barbary, gdzie została odsłonięta i poświęcona tablica.