Aż siedmiu koneckich olimpijczyków uczestniczy w centralnych finałach olimpiad przedmiotowych. O skali dokonań tych uczniów świadczy fakt, iż całe województwo ma jedynie 41 finalistów i to we wszystkich dyscyplinach, a powiat konecki plasuje się na drugim miejscu, tuż za Kielcami. Szczególne słowa uznania i gratulacje należą się dyrekcji oraz nauczycielom koneckiego II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej-Curie, które w tegorocznych finałach reprezentuje aż sześciu uczniów. Oznacza to, że II LO znajduje się w gronie najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w województwie.
Jak się bowiem okazuje, powiat nasz dysponuje w sumie aż czterema finalistami w olimpiadzie matematycznej. Wszyscy „czterej matematyczni muszkieterowie” Kamil Długosz, Maciej Dziuba, Mikołaj Grzebieluch i Paweł Wesołowski, uczęszczają do koneckiego II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej-Curie. I kto wie, może kiedyś, ktoś z nich pójdzie w ślady słynnej patronki szkoły, bądź trafi do grona matematycznych geniuszy, wskrzeszając tym samym świetne tradycje polskiej szkoły lwowskich matematyków. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż koneccy matematycy stanowią połowę reprezentacji z naszego regionu. Nic więc dziwnego, że za sukcesami idą słowa uznania, zaszczyty i honory. Otóż, jak się okazuje tegoroczny finał olimpiady matematycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych odbędzie się nie w Warszawie, czy innym wielkim mieście, lecz w niewielkich Końskich. A z tego możemy być prawdziwie dumni. Wszystko to jednak, powiedzmy sobie szczerze, w dużym stopniu zasługa - Pawła Dziuby, nauczyciela matematyki w koneckim II LO. Wraz ze swoimi podopiecznymi od kilku lat odnosi spektakularne sukcesy w konkursach matematycznych, nie tylko na arenie ogólnopolskiej.
Ponadto koneckie II Liceum Ogólnokształcące ma jeszcze dwoje utalentowanych olimpijczyków w innych dyscyplinach. Pierwszą z nich jest Julia Kassyk, finalistka olimpiady artystycznej (historia sztuki), przygotowywana przez Joannę Fornal. Drugim, przygotowywany przez Jolantę Gad, Piotr Rodzoch – finalista olimpiady geograficznej.
Słowa uznania należą się także jedynemu olimpijczykowi reprezentującemu koneckie I Liceum Ogólnokształcące, a mianowicie Mateuszowi Stępniowi, który występując w etapie centralnym Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, jako jedyny z czterech reprezentantów województwa, uzyskał miano olimpijskiego finalisty. Mateusza, który jest dopiero w klasie drugiej, do olimpiady przygotowywała Mariola Domagała. Wszystkim naszym koneckim finalistom i ich opiekunom, życzymy wytrwałości i samych sukcesów. Jesteśmy z Was prawdziwie dumni, bo to właśnie Wy dajecie przykład, pokazując swoim rówieśnikom, że „chcieć, to móc”. Pamiętajcie Kochani, per aspera ad astra, bo inaczej się nie da, a jak wiecie, to kosztuje ale i prawdziwie cieszy. Jak wiadomo, laureaci olimpiad przedmiotowych poza nagrodami rzeczowymi są zwolnieni z matury, jak również otrzymują upragnione indeksy na uczelnie wyższe. Finaliści natomiast otrzymują dodatkowe punktu na maturze, co też nie pozostaje bez znaczenia.
A wiedza? No cóż, jak to wiedza, na zawsze pozostanie w głowie i z pewnością będzie procentowała w przyszłości. Na zdjęciu: Piotr Rodzoch (Olimpiada Geograficzna); Kamil Długosz (Olimpiada Matematyczna); Mikołaj Grzebieluch (Olimpiada Matematyczna); Julia Kassyk (Olimpiada Artystyczna); Maciej Dziuba (Olimpiada Matematyczna) Paweł Wesołowski (Olimpiada Matematyczna).