niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

12 marca br. w niedzielny poranek w Ośrodku Wypoczynkowym „Łucznik” w Sielpi spotkali się miłośnicy i pasjonaci gry w brydża. To właśnie tu po raz 6 – ty został rozegrany Turniej im. Adama Łukomskiego, nad którym patronat objęli: Starosta Konecki – Bogdan Soboń oraz Burmistrz MiG w Końskich – Krzysztof Obratański. Władze samorządu powiatowego w tym dniu reprezentowała Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu.

 

„Dziękuję Państwu za zaproszenie. Cieszę się, że wśród zawodników znalazły się również dwie Panie, którym szczególnie kibicuję. Pasjonatów brydża podziwiam przede wszystkim za umiejętności koncentracji, która jest bardzo potrzebna w naszym codziennym życiu” - podkreślała Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu Koneckiego.

Turniej był otwarty dla wszystkich chętnych. W niedzielnej rywalizacji udział wzięło 62 zawodników. Najstarszym z nich był 91 – leni pan Jerzy Kozubski z Radomia, któremu dostojny wiek absolutnie nie przeszkadzał w rywalizacji z młodszymi zawodnikami. Organizatorem turnieju jest rodzina zmarłego Adama Łukomskiego, którą w tym dniu reprezentowali: syn Marian, córka Agnieszka i wnuczka Karolina. Turniej swą obecnością i uczestnictwem zaszczycili także trzej międzynarodowi arcymistrzowie gry w brydża: Janusz Gawęcki, Jacek Janowski i Mirosław Rafalski. My odbyliśmy krótką rozmowę z sędzią głównym Turnieju – Jackiem Adamczykiem z Kielc.

Proszę powiedzieć, czym jest brydż?

Brydż to przede wszystkim nauka logicznego myślenia, wyciągania wniosków, obserwowania przeciwnika. Dziś jest to również rodzaj sportu. Oczywiście jest wiele gier w karty i jest brydż (uśmiech)…

Od czego zależy dobry rezultat w brydżu sportowym?

W przeciwieństwie do innych gier dobry wynik w brydżu sportowym nie zależy od jakości kart, ale w 95% od umiejętności…

Czy przy tego typu rywalizacji obowiązują jakieś specjalne wymogi, na przykład co do przygotowanych zestawów karcianych?

Tak. Nasz turniej odbywa się na rozdaniach przygotowanych przez maszynę, a wszyscy w sali grają te same rozdania w ciągu całego turnieju.

Ostatecznie zwycięzcami turnieju okazali się: Mirosław Rafalski i Jerzy Skoczylas ze Starachowic. Drugie miejsce wywalczyli reprezentujący Radom: Roman Urbańczyk i Jacek Kowalski. Podium zamykali: Piotr Szczygieł i Bogdan Żelazowski ze Skarżyska – Kościelnego. Najlepsza para z Końskich uplasowała się na 6 miejscu i byli to: Marian Łukomski i Jan Wojna.