niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Tak najkrócej można określić klimat towarzyszący pożegnaniom maturzystów we wszystkich szkołach ponadpodstawowych powiatu koneckiego w piątek 26 kwietnia. Najwcześniej bo już o godzinie 9:00 wspomniane uroczystości odbyły się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 3, czyli w popularnym „Ekonomiku”. Dyrektor placówki Beata Fidor powitała przybyłych zaproszonych gości, w tym członka Zarządu Powiatu Jarosława Staciwę oraz uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną. Była to doskonała okazja do nagrodzenia najlepszych absolwentów i podziękowania za wspólne spędzone lata poświęcone zdobywaniu wiedzy i doskonaleniu umiejętności.

Bardzo podobny przebieg miały uroczystości w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie i w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Końskich, które rozpoczęto godzinę później.

Dyrektor ZSP w Stąporkowie Anna Misiowiec powitała przybyłych gości - wicestarostę Wiesława Skowrona, przedstawicielki Rady Rodziców: Dorotę Stefańską - Pawińską, Justynę Stąpór i Anetę Kawecką, rodziców uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce i wzorowe zachowania, wychowawczynie klas maturalnych i uczniów. Zwracając się do maturzystów powiedziała, że każdy z nich miał niepodważalny wkład w rozwój szkoły. Podziękowała za wychowanie i wsparcie również ich rodzicom oraz wyraziła ogromną wdzięczność wychowawcom i nauczycielom za zaangażowanie w nauczaniu. Abiturientom życzyła realizacji najskrytszych planów i ambicji, dostania się na wymarzony kierunek studiów. Wicestarosta konecki - Wiesław Skowron przyłączył się do życzeń, wyrażając przekonanie, że spełnią się wszystkie marzenia i plany uczniów, którzy dzisiaj kończą naukę w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie.

W II LO dyrektor Beata Salata nie kryła wzruszenia, kiedy przedstawiała uczniów przez ostanie lata aktywnie uczestniczących w życiu szkoły. Władze powiatowe tym razem reprezentował radny Wojciech Owczarek. Wszyscy obecni brawami podziękowali nagrodzonym abiturientom, którzy w ostatnich czterech latach osiągnęli doskonałe wyniki w nauce, sporcie i działalności artystycznej.

O godz. 12.00 uroczystości pożegnania uczniów klas czwartych rozpoczęto w I Liceum Ogólnokształcącym w Końskich. „Czas płynie niebywale, jedynie co możemy zrobić, to mądrze go wykorzystać. Ta aula, to taki symboliczny dworzec gdzie, zaopatrzeni w świadectwa – bilety odjedziecie w świat. Jestem pewna, że wasi pedagodzy zrobili wszystko, by ta przyszłość była najbezpieczniejsza z możliwych. Drodzy abiturienci życzę wam wytrwałości, wiary w siebie i abyście nigdy nie zatracali człowieczeństwa” – mówiła  dyrektor I LO w Końskich Marlena Bernacka - Pluta.

„Drodzy maturzyści matura, to bardzo ważny element w waszym życiu. To symboliczny początek wkraczania na ścieżkę dorosłości. Potraktujcie ją jako niezbędny warunek, aby podjąć waszą wymarzoną pracę. W imieniu własnym i Zarządu Powiatu Koneckiego, życzę wam tradycyjnego połamania pióra i samych trafnych decyzji, przed którymi dziś stoicie” – podkreślał Dariusz Banasik – członek Zarządu Powiatu Koneckiego.

„Czas ucieka, przyszłość, wieczność czeka. Bądźcie silni jak Ramzes XIII, odnajdujcie przyjaciół, bądźcie charakterni, szukajcie swojej drogi w życiu i takiej miłości, może nie koniecznie jak Antek Boryna – zwrócił się do tegorocznych maturzystów z I LO w Końskich, w imieniu Rady Rodziców” - Marcin Wiaderny.

„To były piękne dni” taki cytat ze znanego utworu wykonywanego przez Halina Kunicką był elementem scenografii w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Końskich. Coś w tym jest ponieważ właśnie tam ostatni dzwonek uczniowie klas maturalnych usłyszeli najpóźniej. Ze względu na profile kształcenia nagrody wręczono nie tylko osiągającym doskonałe wyniki w nauce, ale również tym którzy najlepiej zgłębili tajniki przyszłego zawodu. Tradycyjnie podziękowania otrzymali również uczniowie zaangażowani w działalność na rzecz szkoły, uczestniczący w wydarzeniach patriotycznych i sporcie. Wszyscy z rozrzewnieniem wspominali wspólne lata spędzone w murach szkoły, nawiązane znajomości i pierwsze miłości. Teraz pozostaną wspomnienia.

Życzenia spełnienia marzeń, realizacji planów życiowych, a przede wszystkich pomyślnego wyniku na egzaminie dojrzałości wszystkim maturzystom życzyły: dyrektor ZSP Nr 1 – Beata Jakubowska i naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia w koneckim starostwie - Agata Centkowska.

W sumie w piątek szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez powiat konecki ukończyło 429 uczniów.