niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Tradycyjnie, 6 grudnia w parafii Św. Mikołaja odbywały się uroczystości odpustowe. Tym razem ich wymiar był szczególny. Bowiem w tym dniu do koneckiej kolegiaty przybyły relikwie patrona. Rozpoczęte jeszcze wiosną starania zakończyły się sukcesem i Ojciec Giovanni Distante, rektor bazyliki św. Mikołaja w Bari, przychylił się do prośby ks. dziekana Jacka Wieczorka. Perłowy płyn wydobywający się z kości świętego został umieszczony w specjalnym relikwiarzu i jest autentyczną relikwią św. Mikołaja. Fenomen powstawania tzw. manny pomimo badań jest trudny do wyjaśnienia.

Uroczyste nabożeństwo, podczas którego wszyscy przybyli mogli zobaczyć ten swoisty fenomen i oddać hołd św. Mikołajowi, poprzedził koncert chóru „Dzwon” pod dyrekcją Michała Boćka zatytułowany „Dla Matki Niebieskiej i Matki Ziemskiej”. Zaprezentowany program przypadł do gustu słuchaczom, którzy swoje uznanie wyrazili gromkimi brawami.

W tym ważnym, dla parafii Św. Mikołaja w Końskich, wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych: starosta Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Dariusz Banasik, dyrektorzy jednostek powiatowych dyrektor PUP Jacek Werens i DPS „Cichy Zakątek” Aneta Węgrzyn oraz władze Miasta i Gminy Końskie w osobach wiceburmistrzów Krzysztofa Jasińskiego i Marcina Zielińskiego.

Aby podtrzymać tradycję związaną z postacią Św. Mikołaja uroczystości zakończono rozdaniem prezentów najmłodszym parafianom.

Adam Kubka