niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W piątek 10 listopada w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 zainaugurowano obchody 105. rocznicę odzyskania niepodległości wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Jednak dopiero w poniedziałek 13 listopada uczniowie pod opieką Urszuli Krzywkowskiej, Agnieszki Krakowiak i Rafała Sobczyka zaprezentowali swoje talenty artystyczne przedstawiając podczas okolicznościowej akademii patriotyczny spektakl ukazujący zmagania ich rówieśników z zaborcami. Właśnie ten akcent położony na patriotyczną postawę młodego pokolenia w ujęciu historycznym zaczynając od burzliwego okresu romantyzmu szczególnie trafił do widowni i gości licznie zgromadzonych na sali gimnastycznej ZSP Nr 1.

Zręcznie poprowadzona narracja i pełna zaangażowania postawa młodych aktorów sprawiły, że często rozlegały się gromkie brawa.

Na zakończenie swoje uznanie dla młodzieży wyraził członek Zarządu Powiatu Koneckiego - Jarosław Staciwa, porównując poziom artystyczny przedstawienia do spektakli prezentowanych przez studentów szkół teatralnych. Dyrektor ZSP Nr 1 - Beata Jakubowska natomiast doceniła pełną zaangażowania postawę publiczności. Wśród oklaskujących spektakl była m. in. naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia koneckiego starostwa - Agata Centkowska.

Myślą przewodnią były słowa z utworu zespołu „Chłopcy z Placu Broni” – „Wolność kocham i rozumiem” i to one właśnie wybrzmiały na koniec poniedziałkowego przedstawienia patriotycznego.

Wydarzenie to przypomniało, że to właśnie polska młodzież często bez chwili wahania poświęcała swoje dopiero rozkwitające życie w obronie Ojczyzny i taka formuła „nowoczesnego patriotyzmu” doskonale trafia do młodego odbiorcy.

Adam Kubka