niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W dniu 3 maja 2023 r., w stolicy powiatu koneckiego uroczyście obchodzono 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji. Tegoroczne wspólne świętowanie tego doniosłego momentu w naszej historii rozpoczęto w kolegiacie św. Mikołaja, gdzie Mszę Św. w intencji ojczyzny odprawił ks. dziekan Jacek Wieczorek. Po nabożeństwie poczty sztandarowe, pododdziały klas mundurowych z zakładów Doskonalenia Zawodowego z Końskich, Starachowic, Kielc i Radomia oraz grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w historycznych strojach z epoki przemaszerowali na konecki rynek.

Tam, od podniesienia flagi państwowej na maszt i odśpiewania hymnu państwowego, rozpoczęto świecką część uroczystości przypominających uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Tradycyjnie, jak w latach ubiegłych, w wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz powiatowych: starosta Grzegorz Piec, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk, wiceprzewodniczący Łukasz Kubka, radni - Danuta Leśniewicz i Michał Cichocki oraz dyrektor PUP Jacek Werens.

Uroczystość poprowadził wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, a gospodarzy czyli władze Miasta i Gminy Końskie reprezentowało liczne grono radnych na czele z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim i przewodniczącym rady Piotrem Słoką. Gościem specjalnym patriotycznego spotkania był marszałek potomków sejmu czteroletniego Piotr Biliński.

Niekwestionowaną gwiazdą okazał się zespół przedszkolaków w stylowych strojach, który przedstawił krótki spektakl „Wiwat Konstytucja” ,a następnie zaprosił gości do wspólnego poloneza. Występy tych najmłodszych mieszkańców naszego miasta nagrodzono gromkimi brawami. Zwieńczeniem oficjalnej części obchodów była przysięga klas pierwszych szkół publicznych w Końskich Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Adam Kubka