niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

„Polska Biega” – to hasło ogólnopolskiej kampanii, która zachęca i jednocześnie propaguje zdrowy styl życia. Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Końskich od 8 lat, co roku uczestniczy w tym wydarzeniu. Tegoroczny bieg zorganizowano w ramach Koneckich Dni Profilaktyki. Młodzież miała do pokonania 2 pętle, na dystansie około 1800 metrów. Na miejscu pojawił się również Mobilny Punkt Poboru Krwi, a Oddział PCK w Końskich przekazał 10 rowerów osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu. Wzorem lat ubiegłych zorganizowano również loterię z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi.

Jak podkreślała dyrektor ZSP Nr 1 w Końskich – Beata Jakubowska witając przybyłych gości, pocieszający jest fakt udziału również osób dorosłych, co pozwala sądzić, że akcja przynosi zamierzone rezultaty.

„Jak widzimy pogoda sprzyja rozwojowi sportu. Jestem pewna, że wszyscy którzy pojawią się dziś na starcie, mają również zapewniony sukces na mecie” - podkreślała Dorota Duda – członek Zarządu powiatu, która w tym dniu  jednocześnie reprezentowała Bogdana Sobonia - starostę koneckiego.

W akcji ogólnopolskiej bieg ma już 12 edycję. W tym roku sygnał do startu dał osobiście Wiesław Basiak – naczelnik Wydziału Zarządzenia Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Końskich. Przed startem organizatorzy zachęcili uczestników biegu do tanecznej rozgrzewki w plenerowej scenerii, według specjalnie przygotowanej na tę okazję choreografii, której przewodniczyły uczennice z Mechanika. Punktualnie o godzinie 12:00 ponad 350 uczestników wystartowało w „Biegu po Zdrowie”. Konecka edycja akcji, w minionych latach, może się pochwalić uczestnictwem takich gwiazd sportu jak Robert Korzeniowski, czy Piotr Małachowski, co podkreślał – Rafał Sobczyk – nauczyciel w ZSP Nr 1 w Końskich. Bezkonkurencyjny okazał się Tomasz Lis – przedstawiciel koneckich strażaków, który na metę wpadł jako pierwszy, nie dając żadnych szans nawet młodszym kolegom. Podczas oficjalnego roztwarcia nie zabrakło przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, PCK, PCPR, czy Sanepidu. Na specjalnie przygotowanym stoisku prezentowała się Jednostka Strzelecka – Strzelec z ZSP Nr 1 w Końskich, gdzie można było między innymi zapoznać się z AK – 47 popularnym kałasznikowem. Rowery w imieniu PCK Oddział w Końskich osobom niepełnosprawnym osobiście przekazywali prezesi koneckiego Oddziału – Marek Werens i Jarosław Chmielnicki. Obdarowane osoby nie kryły zadowolenia z otrzymanych prezentów i z miejsca wypróbowywały przekazany sprzęt rowerowy.

Opracował: Paweł Kubiak