niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Od dwudziestu lat jest stałym elementem Kuźnic Koneckich, to swoisty „produkt promocyjny”. Jego podstawową funkcją jest wyróżnienie osób wybitnych oraz markowych produktów, usług, wydarzeń i inicjatyw, związanych z terenem powiatu koneckiego i bezpośrednio kojarzonym z jego specyfiką kulturową, obyczajową i gospodarczą. Do miana „MARKI KONECKIEJ” mogły pretendować te wydarzenia, które odbiły się szerokim echem i zaistniały w świadomości mieszkańców powiatu koneckiego jako charakterystyczne i oryginalne. Tytuły Marki Koneckiej za 2019 rok zostały nadane przez Zarząd Powiatu Koneckiego.

Laureaci Marki Koneckiej otrzymali statuetkę Koła Wodnego i certyfikat. Wśród nagrodzonych przez tegoroczną Kapitułę znaleźli się: ks. Prałat Andrzej Zapart, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego” przy ZZH Maleniec, Zakład Piekarniczy Irena Mastalerz, Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze i Marian Wikiera. Dziś pragniemy przedstawić naszych laureatów.

KSIĄDZ PRAŁAT ANDRZEJ ZAPART – PROBOSZCZ PARAFII ŚW. MIKOŁAJA W KOŃSKICH, DZIEKAN DEKANATU KONECKIEGO

W ubiegłym roku byliśmy świadkami szczególnego wydarzenia w naszej małej ojczyźnie. Było nim odkrycie i potwierdzenie relikwii z drzewa Krzyża Świętego. Kościół w Końskich, to jedyne takie miejsce w całej Diecezji Radomskiej, gdzie takowe świętości się znajdują. Stało się tak, dzięki staraniom ks. Prałata Andrzeja Zaparta – tutejszego proboszcza. Ksiądz Zapart posługę kapłańską nieprzerwanie pełni od 1972 roku. Pochodzi z patriotycznej rodziny ze Staszowa. Dodajmy, że przez swoją niezłomną postawę musiał zmagać się z przeciwnościami losu z rąk reżimu dawnej władzy. Stąd m.in., przerwane seminarium duchowne i służba wojskowa w karnej jednostce w Bartoszycach, gdzie spotkał przyjaciela - ks. Jerzego Popiełuszkę. Na jego duszpasterskiej drodze był na początku Stąporków, potem Sandomierz, studia w Lublinie zakończone tytułem doktora Historii Kościoła w 1979 r. Dalej Radom - gdzie wspierał Komitet Obrony Robotników, współpracując bezpośrednio z biskupem Edwardem Materskim. Po stanie wojennym było Opoczno. Od 1985 r. proboszcz w parafii Pogorzałe - Skarżysko, skąd po siedmiu latach trafił do Radoszyc, a następnie do Końskich. Tutaj sprawił, że w 1993 r. kościół św. Mikołaja został podniesiony do godności Kolegiaty z własną Kapitułą Kanoników, stanowiąc jedną z czterech w całej Diecezji (za katedrą w Radomiu, kościołem św. Bartłomieja w Opocznie oraz świątynią w Skarżysku – Matki Boskiej Ostrobramskiej).

Ksiądz dr. Andrzej Zapart zdążył się już na stałe wpisać w najnowsze dzieje parafii św. Mikołaja i Dekanatu Koneckiego. Jego troska i zapobiegliwość o całe centrum parafialne (kolegiata, plebania, wikariaty, sale katechetyczne) są widocznym owocem jego pracy. Zaangażowanie w uroczystości patriotyczne, płomienne homilie, wygłaszane podczas mszy za Ojczyznę, stanowią osobliwe lekcje historii, mogące wzruszać i budzić dumę, że jesteśmy mieszkańcami powiatu koneckiego, tej właśnie naszej małej ojczyzny.

GRUPA REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ "PATRIOCI I FABRYKANCI ZAGŁĘBIA STAROPOLSKIEGO”

Grupa powstała w 2019 roku i prowadzona jest przez Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” z siedzibą w Rudzie Malenieckiej. Jej członkami są mieszkańcy województw świętokrzyskiego i łódzkiego, stanowiących w przeszłości tereny Zagłębia Staropolskiego. Celem działalności grupy jest promocja i popularyzacja patriotycznych oraz metalurgicznych tradycji Zagłębia Staropolskiego, w tym konspiracyjnych technologii produkcji broni i amunicji z okresu powstań narodowych. W ramach grupy prowadzone są następujące pokazy: budowa i obsługa XIX-wiecznej armaty czarnoprochowej systemu Gribeauvala, kucie gwoździ żelaznych i oprawa kos bojowych z okresu powstania kościuszkowskiego, odlewanie ołowianej amunicji karabinowej i żołnierzyków ołowianych, opieka medyczna, ziołolecznictwo oraz zabiegi chirurgiczne w poł. XIX wieku. Siedzibą grupy jest Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, tj. najstarsza staropolska fabryka żelaza, w której w okresie powstania styczniowego produkowano broń na potrzeby oddziałów powstańczych. Działalność grupy oparta jest na dobrowolnej, wolontariackiej pracy jej uczestników. GRH w 2019 r otrzymała laur w konkursie „ODKRYJ SWÓJ SKARB”, który został zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Wyróżniona inicjatywa pn. „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego” zakłada upowszechnienie i promocję patriotycznych oraz metalurgicznych tradycji Powiatu Koneckiego z wykorzystaniem metody symulacji i rekonstrukcji historycznej.

ZAKŁAD PIEKARNICZY IRENA MASTALERZ

Rodzinna firma, której działalność rozpoczął w 1948 r. Walenty Mastalerz, a od 1978 r. prowadzona przez panią Annę, przetrwała trudne czasy dla prywatnych przedsiębiorców i do dziś cieszy się uznaniem nie tylko stałych klientów. Swoją renomę piekarnia zyskała dzięki produkcji pieczywa według sprawdzonych receptur, opartych na naturalnych składnikach i wypiekowi w tradycyjnym, opalanym drewnem, piecu. Kluczem do sukcesu stała się przede wszystkim wyjątkowa dbałość o klientów, aranżacja i nastrój sklepu, niezmienny od wielu lat. Z sentymentem kupują pieczywo starsi, z potrzeby zdrowego odżywiania młodzi. Firmę tworzą rodzina i niezawodni pracownicy, prawdziwi fachowcy. Przez długie lata filarem piekarni był niezapomniany pan Franciszek – mistrz piekarnictwa, który pracę rozpoczął jako młody piekarz w latach pięćdziesiątych i z pasją wykonywał ją do późnej starości. W czasach schyłku tradycyjnych piekarń i dużej konkurencji nowoczesnych zakładów, firma wciąż przyciąga klientów ceniących przede wszystkim jakość produkcji. Za okazane zaufanie właściciele piekarni serdecznie dziękują i zapraszają do dalszego korzystania z ich usług.

ŚWIĘTOKRZYSKIE CENTRUM REHABILITACJI W CZARNIECKIEJ GÓRZE

Położenie i specyficzny mikroklimat Czarnieckiej Góry sprawiły, że w 1891 r. doktor Michał Misiewicz założył tu sanatorium przyrodolecznicze, które stało się kurortem docenianym na całym świecie. Rozkwit sanatorium przerwał wybuch II wojny światowej. W roku 1996r. rozpoczął działalność Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, a od 2002 r. szpital funkcjonuje jako Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze i stanowi unikatowy w województwie świętokrzyskim i nieliczny w całym kraju kompleks rehabilitacji leczniczej z ogromnym potencjałem do dalszego rozwoju. Warto nadmienić, iż w Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze zatrudnieni są specjaliści ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii dziecięcej i pediatrii, jak również rehabilitacji medycznej. Ponadto Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji posiada specjalistyczny sprzęt medyczny tj. LOKOMAT, który stanowi jedną z najbardziej zaawansowanych aktualnie koncepcji, stosowanych w nauce chodu pacjentów z porażeniem kończyn dolnych. W 2018 roku placówka wyborem pacjentów została laureatem konkursu „Orły Medycyny”, zajmując pierwsze miejsce w tym rankingu.

MARIAN WIKIERA

Od wielu lat znany i aktywy regionalista, inicjator i organizator wielu przedsięwzięć w zakresie krzewienia wiedzy o małej Ojczyźnie. Współinicjator Kuźnic, współautor herbu Powiatu Koneckiego. Pracował jako nauczyciel m.in. w Szkole Podstawowej w Przyłogach, w I LO w Końskich, Gimnazjum w Radoszycach i Stadnickiej Woli. Posiada bogaty dorobek publicystyczny. Artykuły zamieszczał na łamach lokalnej prasy. Jako współautor wydał „Dzieje koneckiego gimnazjum i liceum 1915 – 1995”. Rok później ukazały się „Kuźnice i huty Starostwa Radoszyce”. Redaktor naukowy zbiorowego opracowania pt. „Końskie – zarys dziejów”, wydanego na 250 rocznicę lokacji Końskich. Dla uczczenia stulecia niepodległości Polski, przygotował wspólnie z uczniami zbiorowe opracowanie „W hołdzie bohaterom i zasłużonym dla Ziemi Koneckiej, Reportaże szkolne”. W tym czasie samodzielnie opracował: „Tropem cichociemnych na Ziemi Koneckiej – kurier Jan Ciaś Kula”, ukazując m.in. postać nieznanego dotąd bohatera rodem z powiatu koneckiego. Praca ta spotkała się z  wysoką oceną naukowego recenzenta dr. hab. Waldemara Grabowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej. Współredaktor książki „100 postaci na stulecie Niepodległej”- będącej Gwoździem Sezonu w ubiegłym roku.

Opracowała: Agnieszka Krakowiak