niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W sobotę 15 sierpnia 2020 plac przed Starostwem Powiatowym w Końskich zamienił się w koszary w klimacie 1920 roku. Aby lepiej zrozumieć atmosferę tamtych, trudnych dni cała uroczystość odbyła się w otoczeniu namiotów, w których urządzono biuro przepustek, punkt werbunkowy, szpital polowy i kantynę. Wszyscy uczestnicy mogli otrzymać pamiątkowe przepustki i książeczki wojskowe a Muzeum Orła Białego zaprezentowało ekspozycję historycznej broni. Przygotowane na tę okazję wystawy przybliżyły genezę i przebieg wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku, ze szczególnym akcentem na rolę w tych zmaganiach mieszkańców Ziemi Koneckiej.

Ten wątek pojawił się również w przemówieniu starosty Grzegorza Pieca, który przypomniał słowa bł. Ks. Kazimierza Sykulskiego – „Dobro Ojczyzny stać powinno ponad wszelkie dobro…”. Te słowa przemawiają z tego oto spiżowego napisu z pomnika błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego – Patrona Powiatu Koneckiego.

Przed chwilą oddaliśmy hołd temu wielkiemu Polakowi naszej małej, ale i tej dużej Ojczyzny. On to w obliczu zagrożenia nawałą wroga, zgłosił się na ochotnika do Armii Polskiej w czerwcu 1920 roku i służył jako żołnierz – kapelan. Sutannę proboszcza i ławę posła na Sejm Ustawodawczy zamienił na mundur i frontowe okopy, a słowa o miłości Ojczyzny przekuł w czyny!

Hołd patronowi powiatu oddali składając pod pomnikiem symboliczne wiązanki kwiatów: Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, Zarząd Powiatu Koneckiego - Starosta Grzegorz Piec, Wicestarosta Wiesław Skowron i Członek Dariusz Banasik, prezydium Rady Powiatu – przewodniczący Zbigniew Kowalczyk z wiceprzewodniczącymi Jolantą Pacochą i Łukaszem Kubką oraz radni powiatowi, a także przedstawiciele władz miejskich z Krzysztofem Obratańskim i środowiska kombatanckie.

Kluczowym punktem uroczystości „W hołdzie bohaterom – w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej” była Msza Św. w intencji Ojczyzny koncelebrowana pod przewodnictwem ks. dziekana Andrzeja Zaparta. W części artystycznej wystąpił Bartłomiej Kurowski wykonując pieśni patriotyczne nawiązujące do trudnych i zawiłych losów Polaków walczących o niepodległość w I połowie minionego wieku. W podobnej tematyce były również utrzymane utwory wykonywane przez Alicję Woldańską - tegoroczną absolwentkę I LO w Końskich. Uroczystości rocznicowe były również okazją do wręczenia nagród w internetowym konkursie historycznym organizowanym przez starostwo w dniach 27 lipca do1 sierpnia. Największą wiedzą o wojnie 1920 roku wykazały się laureatki: Karolina, Zuzanna i Izabela Ambroży i Ewa Ferens. Na poszczególnych etapach triumfowały: Karolina Ambroży i dwukrotnie Natalia Boruń. Nagrody wymienionym paniom wręczyli: Starosta- Grzegorz Piec i Członek Zarządu - Dariusz Banasik.

Z racji obostrzeń, święto przypominające postaci bohaterów sprzed stu lat, miało wymiar skromniejszy niż było to wcześniej planowane. Ważny jest natomiast jego patriotyczny i edukacyjny wymiar obchodów 100 - lecia Bitwy Warszawskiej, przypominający kolejnym pokoleniom europejski, czy wręcz światowy wymiar tego wydarzenia i jego późniejszy wpływ na obraz świata, w którym obecnie żyjemy.

Opracował: Adam Kubka