niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W miniony piątek na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmiany Roślin w Słupi w powiecie jędrzejowskim, odbyło się cykliczne wydarzenie poświęcone odmianom roślin, które ww. ośrodek rekomenduje do uprawy na terenie województwa świętokrzyskiego. Wspomniany ośrodek bierze udział w programie Porejestrowego Doświadczalnictwa. W pracę nad programem zaangażowane są 3 punkty, to jest: Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa w Modliszewicach, Zespół Szkół - Centrum Kształcenia w Chrobrzu oraz Ośrodek w Słupi Pacanowskiej. Czym jest Porejestrowe Doświadczalnictwo? „To sprawdzenie danej odmiany rośliny, jak zachowuje się w rożnych warunkach klimatyczno – glebowych, na terenie województwa świętokrzyskiego, u nas na naszej ziemi. Robimy te doświadczenia na przekroju rożnych ziem.

W ten sposób otrzymujemy informację o potencjale plonotwórczym danej odmiany, a na Listę Odmian Zalecanych wpisywane są odmiany o największym potencjale . W naszej Stacji mamy 126 ha gruntów rolnych, z czego na 17 ha prowadzimy prace doświadczalne” -  zaznaczała Ewa Kotarska – dyrektor Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi.

Wśród gości nie zabrakło parlamentarzystów w osobach: senatora RP – Jacka Włosowicza i posła na Sejm RP – Grzegorza Wojciechowskiego.   

Władze województwa świętokrzyskiego reprezentowała delegacja w osobach: Andrzeja Bętkowskiego – marszałka, Andrzeja Prusia – przewodniczącego Sejmiku, Marka Jońcy – członka Zarządu, Marka Bogusławskiego – wicemarszałka  oraz Artura Konarskiego – radnego Sejmiku. 

Powiat konecki reprezentowali: Grzegorz Piec – starosta oraz Jarosław Staciwa – członek Zarządu. ŚODR w Modliszewicach reprezentował dyrektor – Jerzy Pośpiech.

Jak mogliśmy wielokrotnie usłyszeć, Projektowanie Doświadczalnictwa Odmianowego i uczestnictwo w Programie Porejestrowego Doświadczalnictwa ma ogromne znaczenie i potencjał rozwojowy dla danego regionu, w tym przypadku konkretnie dla województwa świętokrzyskiego. To niezwykle cenna wiedza rolnicza, oparta przynajmniej na 2. letnim cyklu badań, w których uczestniczą co najmniej 3 punkty doświadczalne.

Zgromadzeni goście mogli zapoznać się z zasiewami roślinnymi obecnymi na polach doświadczalnych Stacji, jak również wysłuchać posła na Sejm RP – Grzegorza Wojciechowskiego. Poseł ziemi łódzkiej, podzielił się swymi spostrzeżeniami i wiedzą, podkreślając, że wiedza i nauka w rolnictwie będzie niczym koło zamachowe w następnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, dlatego też bez wątpienia warto w nią inwestować i korzystać z jej doświadczeń.

Opracował: Paweł Kubiak