niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W Alei Dębów Katyńskich 8 maja w Końskich odbyły się główne uroczystości upamiętniające pomordowanych na „nieludzkiej ziemi”, synów Powiatu Koneckiego. „Ci ludzie nie przyniosą nam żadnego pożytku, faktycznie są tylko ciężarem i niebezpieczeństwem. To jest elita talentów. To jest wspaniałość połączona z nienawiścią. Te rumaki nie mogą żyć, ponieważ dostarczyłyby całe stado wrogich chrześcijańskich potomków” - w takich słowach uzasadniał mord na polskich jeńcach wojennych Józef Stalin, o czym przypomniał w rysie historycznym wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Stadnickiej Woli – Marian Wikiera.

 

 

„Patrząc na wydarzenia sprzed 77 lat, trzeba powiedzieć, że Powiat Konecki dał obfitą ofiarę krwi. Wsłuchując się w apel poległych, zauważamy, że w naszej małej ojczyźnie jest bardzo wiele miejscowości, z których pochodzili zamordowani. Trzeba również pamiętać, że najeźdźca nie po raz pierwszy postanowił pozbyć się elity, która prowadzi naród i czyni go wielkim. O Katyniu kiedyś mówiło się bardzo rzadko i niewiele, teraz możemy mówić bez problemu, śmiało i otwarcie” - zaznaczał Bogdan Soboń – Starosta Konecki.

„Aleja i te dęby są najlepszym dowodem pamięci. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zostaną tu również zainstalowane plansze tematyczno – poglądowe, rozszerzające tę inicjatywę” - mówił Andrzej Marek Lenart – Wicestarosta Konecki.

„Cieszę się, że pomysł Alei spotkał się z uznaniem i poparciem Starostwa Powiatowego w Końskich. Nasze wspólne działanie było nie tylko wyznacznikiem jedności, ale przede wszystkim nadawało sens temu miejscu” - mówił Krzysztof Obratański – Burmistrz MiG w Końskich.

Podczas uroczystości obecni byli również Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu Koneckiego oraz wiceburmistrzowie – Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński. Nie zabrakło również kombatantów, młodzieży z koneckich szkół, pocztów sztandarowych. Odmówiona została modlitwa, której autorami byli zamordowani żołnierze wraz z poległym kapelanem ks. ppłk Czesławem Wojtyniakiem. Modlitwa odnaleziona podczas ekshumacji ujrzała światło dzienne. Dziś jest symbolem bestialskiego mordu na polskich jeńcach wojennych. Oto jej początek:

 

„Z głębi udręczonych serc

Wołamy do Ciebie Panie

Nędzne strzępy

Oderwane piorunem Twego wyroku...

 

Następnie dalsze uroczystości odbyły się już na terenie koneckiej nekropolii, gdzie poszczególne delegacje uczciły 72 rocznicę zwycięstwa nad faszystowskimi Niemcami. Przed koneckim Pomnikiem Partyzantów wspominano o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat i jednocześnie podkreślano, jak ważny jest pokój i współpraca w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Po złożeniu wiązanek i zapaleniu zniczy delegacje udały się pod Tablicę Katyńską, znajdującą się w bezpośredniej bliskości kościoła św. Anny.