niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

 

XVI –te Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbyły się 4 września w Końskich. Organizatorami uroczystości byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Starosta Powiatu Koneckiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Końskie. Spod budynku Starostwa Powiatowego w Końskich o godzinie 11.30 wyruszył barwny korowód, by dotrzeć do Kolegiaty Św. Mikołaja, gdzie przedstawiciele powiatów, zaproszeni goście oraz gospodarze uczestniczyli we mszy świętej. Starostowie tegorocznych uroczystości: Joanna Woch z Wólki Wojnowskiej i Michał Matuszczyk, prowadzący gospodarstwo rolne w Modliszewicach wraz z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego – Adamem Jarubasem szli na czele korowodu.

Tuż za nimi Starosta Konecki – Bogdan Soboń i Burmistrz Miasta i Gminy Końskie – Krzysztof Obratański.

 

Następnie ulicami miasta przemaszerowali posłowie, samorządowcy, żeńcy z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu oraz delegacje z wieńcami z 12 powiatów. Po mszy świętej odprawionej przez księdza kanonika Andrzeja Zaparta, korowód udał się do parku miejskiego, gdzie kontynuowano święto plonów. W części obrzędowej wybrany został najpiękniejszy wieniec dożynkowy wykonany przez panią Józefę Bucką z Kostomłotów.

 

O sytuacji wsi polskiej oraz o trapiących rolników problemach mówili: Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Czesław Siekierski – poseł Parlamentu Europejskiego.

 

Tradycją dożynkową jest ośpiewywanie wieńców misternie wykonanych na tę okoliczność. Wieniec powiatu koneckiego zaprezentował Zespół Ludowy „Bębnowianka”. W czasie tej części imprezy można było zarówno wysłuchać kapel ludowych, jak również zaprezentować swe umiejętności taneczne. Na przygotowanych stoiskach pojawiły się z materiały promocyjne i oczywiście wiele smakołyków. Tak właśnie było na stoisku powiatu koneckiego. Tu odwiedzający mogli podziwiać wystawę zdjęć – „Powiat konecki w fotografii”, posmakować specjału lokalnego pod nazwą „podkówka konecka”, którą przygotował Zakład Piekarniczo - Cukierniczy Jerzego i Grzegorza Stępniów z Końskich. Powiatowe stoisko upiększał malowniczo udekorowany płot z pięknymi słonecznikami i przedmiotami codziennego użytku, które kiedyś na co dzień wykorzystywały nasze babcie, a dziś są pamiątkami przeszłości

 

Konkurs ”Piękna i Bezpieczna Zagroda Przyjazna Środowisku” wygrali: Państwo Marzena i Paweł Tomaszewscy  oraz Jolanta i Piotr Józefowscy. Obie pary otrzymały czeki po 2 300 złotych. Nagrody wręczał prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej – Ryszard Ciźla. W bloku artystyczno – estradowym wystąpili:  Piotr Salata, grupa Sufler oraz zespół Dąbrowiacy.