niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

72 lata mijają od momentu, kiedy żołnierze Armii Krajowej pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”, dokonali brawurowego rozbicia więzienia w Końskich. W związku z tym wydarzeniem władze powiatowe i gminne na początku czerwca każdego roku upamiętniają to wydarzenie i składają hołd żołnierzom polskiego państwa podziemnego. 5 czerwca 2016 roku odbyła się okolicznościowa msza św. w Kościele pw. św. Anny na koneckim cmentarzu, która upamiętniała to wydarzenie. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii ks. Paweł Wlazło. Władze samorządu powiatowego reprezentował Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki.

Nie zabrakło również przedstawicieli władz gminnych w osobach: Krzysztofa Obratańskiego – burmistrza i Krzysztofa Jasińskiego – wiceburmistrza. Uroczystość uświetniły również poczty sztandarowe reprezentujące Światowy Związek Żołnierzy AK w Końskich i Skarżysku, oraz poczet sztandarowy koneckiego Prawa i Sprawiedliwości.

Zgromadzonym uczestnikom obchodów, kontekst historyczny wydarzenia sprzed 72 lat przypomniał włodarz gminy burmistrz – Krzysztof Obratański, który powiedział między innymi: „W czasie kiedy w całej Polsce szykowano się do Akcji „Burza”, w Końskich dużym i znaczącym mieście powiatowym doszło do trzeciego z kolei rozbicia więzienia. „Szary” był bardzo wymagającym i surowym dowódcą, ale jednocześnie bardzo dbał o swoich podkomendnych. Dlatego też, kiedy Ci znaleźli się w koneckim więzieniu podjął błyskawiczną decyzję o ich odbiciu. Właściwe rozpoznanie przeciwnika i osobista wizyta „Szarego” w Końskich, pozwoliła przygotować akcję, gdzie w biały dzień, mimo ogromnej dysproporcji wobec sił przeciwnika dokonano, wydawałoby się rzeczy niemożliwej, czyli rozbicia więzienia w Końskich. Oswobodzono nie tylko żołnierzy i kurierów z AK, ale i ludzi tam przebywających. W powojennej historii poświęcenie żołnierzy AK uznawano wręcz za specyficzny rodzaj choroby, pod nazwą polskość. Cieszę się, że Ci którzy przeżyli trafiali do takich miejsc, jak właśnie ten Kościół, gdzie mogli przedstawiać prawdziwą relację z tamtych wydarzeń”.

Po zakończeniu mszy św. przemieszczono się pod pomnik Partyzantów, gdzie złożono symboliczne kwiaty i zapalono znicze. O szczegółach akcji sprzed 72 lat przypomniała nam Genowefa Piotrowska – prezes Światowego Związku AK Oddział w Skarżysku – Kamiennej.

Opracował: Paweł Kubiak