niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

„Niech prowadzi nas Gwiazda”, pod takim hasłem ulicami Końskich przeszedł tegoroczny Orszak Trzech Króli. Wydarzenie to w naszym mieście zorganizowano już siódmy raz. W tym roku głównym organizatorem były trzy koneckie parafie: Św. Mikołaja, Chrystusa Odkupiciela i Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy współpracy ze Starostwem Powiatowym i Urzędem Miasta i Gminy Końskie oraz Rycerzami Kolumba, Ruchem Światło Życie, Koneckim Centrum Kultury, ZHP Hufcem Końskie i Jednostką Strzelecką 2026. Koordynatorem wszystkich działań był ks. dziekan Jacek Wieczorek. Tradycyjnie każda z trzech grup wyruszyła z innej parafii i podążając wyznaczonym szlakiem zmierzała na konecki rynek.

Jako pierwszy na szlak wyruszył niebieski orszak z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy, na czele z afrykańskim królem Baltazarem, w którego rolę wcielił się Witold Pawlik. Z parafii Chrystusa Odkupiciela wędrował azjatycki zielony orszak, któremu przewodził król Melchior, czyli Piotr Latański. Wierni z parafii św. Mikołaja reprezentowali europejski orszak z dominującym kolorem czerwonym, a króla Kacpra zagrał Wojciech Kołodziejczyk. Wszyscy, śpiewając kolędy i wznosząc okrzyki na cześć nowonarodzonego Jezusa, zmierzali zgodnie ze wskazaniem Gwiazdy do jednego celu – szopki ze Świętą Rodziną, ulokowanej na koneckim rynku. W roli rodziców Dzieciątka Jezus wystąpili Wiktoria i Maciej Kołodziejczykowie.

„Tegoroczny Orszak Trzech Króli ma nam pokazać, że Gwiazda, jest symbolem wiary , którą mamy umacniać i za którą mamy dziękować. Gwiazda prowadząca Mędrców jest również znakiem dla nas, że w drodze do Jezusa potrzebujemy przewodników, kierowników duchowych, którzy będą wskazywać nam właściwy kierunek” - mówił prowadzący uroczystość naczelnik Wydziału Promocji i Kultury koneckiego starostwa Marian Wikiera.

Ze sceny słowo nawiązujące do święta Trzech Króli i życzenia na 2023 rok do zgromadzonych skierowali: ks. dziekan Jacek Wieczorek, starosta Grzegorz Piec i burmistrz Krzysztof Obratański. W części artystycznej zaprezentowały się zespoły trzech orszaków oraz gości z Ukrainy „Marzyciele” pod kierunkiem Kristiny Matvienko. W uroczystościach Orszaku Trzech Króli uczestniczyli: poseł Mariusz Gosek oraz przedstawiciele Powiatu Koneckiego: członek Zarządu Dariusz Banasik, wiceprzewodniczący Rady Łukasz Kubka, dyrektor PUP Jacek Werens oraz wielu szefów wydziałów starostwa.

Wyrazy podziękowania złożono organizatorom: księdzu Dziekanowi Jackowi Wieczorkowi i parafii św. Mikołaja oraz księżom proboszczom: Tomaszowi Janickiemu i parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Arturowi Kowalczykowi i parafii Chrystusa Odkupiciela, Pawłowi Wlazło i parafii św. Anny, a także księżom: Michałowi Podsiadłemu i Robertowi Krawczykowi,

Partnerom wydarzenia: Starostwu Powiatowemu w Końskich na czele ze starostą Grzegorzem Piecem, Urzędowi Miasta i Gminy w Końskich z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim oraz

 - Koneckiemu Centrum Kultury,

- Rycerzom Kolumba,

- Ruchowi Światło Życie,

- Jednostce Strzeleckiej 2026,

- Hufcowi ZHP w Końskich,

- Stowarzyszeniu Promocji Kultury i Sportu „Progres” Andrzej i Iza Kos,

Organizację Orszaku Trzech Króli wsparli również:

- Komenda Powiatowa Policji w Końskich,

- Straż Miejska w Końskich,

- Koło Łowieckie „Lis” w Końskich,

- Państwo Marzena i Radosław Nowek,

- PSS Społem w Końskich z prezesem Jerzym Cholewińskim,

- Hurtownia warzyw i owoców Waldemar Czech,

- Astoria Końskie – Andrzej Kudłacz, oraz wszystkim uczestnikom tego wspaniałego wydarzenia.

Adam Kubka