niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W piątek 11 listopada br. pod Pomnikiem Wdzięczności przy ulicy Piłsudskiego w Końskich rozpoczęły się obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. O godzinie 11:20 na placu przed ww. pomnikiem pojawiło się bardzo dużo mieszkańców, w tym władze samorządowe, liczne delegacje różnych jednostek oraz miejska orkiestra. Przybyli, by po raz kolejny oddać hołd tym, którzy polegli w walce o wolną Polskę. Złożono symboliczne wiązanki i zapalono znicze ku pamięci poległych. Narodowe Święto Niepodległości to dla wszystkich Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po dotkliwych latach zaborów i zniewolenia, naznaczonego walką, udręczeniem i wysiłkiem wielu pokoleń wreszcie odzyskaliśmy wymarzoną suwerenność.

Kwiaty i znicze z honorami pod pomnikiem składali kombatanci, włodarze miasta z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim, a także przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka. Powiat Konecki reprezentował starosta Grzegorz Piec wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Zbigniewem Kowalczykiem, członkiem Zarządu Powiatu Dariuszem Banasikiem, sekretarzem Zbigniewem Sadorskim i naczelnikami wydziałów Marianem Wikierą oraz Krzysztofem Stacherą. Hołd bohaterom oddawali też radni gminni i powiatowi, przedstawiciele jednostek, służb państwowych, różnego rodzaju związków, uczniowie szkół, strzelcy i harcerze. Na koniec wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i z biało -czerwonymi flagami przemaszerowano do Kolegiaty św. Mikołaja. Jako pierwsza szła orkiestra, a korowód zamykały liczne wozy Ochotniczych Straży Pożarnych.

W kolegiacie przed mszą świętą odbyła się część artystyczna pt. „Ojczyzna w sercach się zaczyna” przygotowana przez Szkołę Podstawową w Modliszewicach. Po nabożeństwie odbyło się wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.

Beata Kij