niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Ponad 100 uczestników wzięło udział w Pierwszym Powiatowym Rajdzie Pieszym ,,Szlakiem Hubalczyków", zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Końskich i Gminę Smyków. Trasa rajdu nie była przypadkowa, bo odnosiła się do wydarzenia jakie miało miejsce końcem października 1939 roku. Oddział majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, o którym było już wówczas głośno musiał zmienić miejsce zakwaterowania, obawiając się przygotowywanej przez Niemców obławy. Wtedy to szesnastu kawalerzystów „Hubala” wyruszyło z gajówki Jana Barana w Zychach w kierunku Cisownika. Tam po krótkim pobycie oddziału doszło do starcia zbrojnego z okupantem.

Hubalczycy pod ostrzałem wroga musieli się wycofywać. Było to jedno w pierwszych miejsc walk Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, który wraz z bohaterskim dowódcą majorem Hubalem zapisał się trwale w historii II Wojny Światowej i walk o niepodległość Polski.
Trasa marszu liczyła ok. 17 kilometrów i udało się ją przebyć wszystkim, łącznie z najmłodszymi uczestnikami ze Szkoły Podstawowej w Miedzierzy. Na uwagę zasługuje duże zainteresowanie i zaangażowanie uczniów koneckich szkół ponadpodstawowych i pedagogów tych placówek. Była to okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, integracji międzypokoleniowej i żywa lekcja historii naszego regionu. Fakty z działań wojennych i powojenne losy Hubalczyków przybliżył uczestnikom w interesujący sposób naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Marian Wikiera. Tradycyjnie już, aktywnie w organizację włączyli się członkowie stowarzyszenia ImperActive. Wśród uczestników pojawił się również Starosta Konecki Grzegorz Piec, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk oraz wielu mieszkańców naszego powiatu, preferujących aktywne formy wypoczynku. Finałem rajdu był happenig historyczny i poczęstunek przygotowany przez Gminę Smyków w skansenie - zagrodzie państwa Elżbiety i Andrzeja Sosnowskich. Strudzeni marszem mogli odpocząć przy ognisku i posmakować lokalnych specjałów. Gratulujemy uczestnikom kondycji, wytrwałości i zaangażowania w kultywowaniu pomięci o historii Naszej Małej Ojczyzny.

Szerzej o Hubalczykach w Cisowniku i ich dalszych losach – tutaj – (plik.pdf) – 2,14 Mb

Adam Kubka, Agnieszka Krakowiak