niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

16 grudnia br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Końskich odbyła się Debata Społeczna poświęcona Bezpieczeństwu. Organizatorem spotkania była Komenda Powiatowa Policji w Końskich. W debacie udział wzięli: przedstawiciele samorządu szczebla powiatowego i gminnego, młodzież, której towarzyszyli pedagodzy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji i jednostek samorządowych, oraz policjanci. Debacie przewodniczyli: Bogdan Soboń - starosta konecki, komendant KPP w Końskich - Waldemar Cisowski, Andrzej Marek Lenart - wicestarosta konecki, Krzysztof Obratański - burmistrz MiG w Końskich, oraz Wiesław Basiak - naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Końskich.

W debacie uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Każdy kto wyraził chęć uczestnictwa w debacie i przybył na spotkanie otrzymał również stosowną ankietę, w której pytano miedzy innymi o ocenę tego przedsięwzięcia, czy jest ono potrzebne lokalnej społeczności, czy tego typu działania przynoszą zamierzone efekty? W większości zadawane pytania miały charakter wielokrotnego wyboru.

"Dziękuję, że mimo Świątecznej już atmosfery zechcieliście się Państwo z nami spotkać i podzielić swoimi spostrzeżeniami. Mam nadzieję, że podniesione dzisiaj zagadnienia pomogą nam wszystkim w ocenie szeroko pojętego bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu. Myślę, że z pewnością warto być i uczestniczyć w tego typu debatach" - podkreślał Bogdan Soboń - starosta konecki.

"Bezpieczeństwo jest ważnym elementem nie tylko życia społecznego, ale i osobistego, każdego z nas. Podczas takich debat chcemy usłyszeć od Państwa o problemach, które sprawiają, że jest niebezpiecznie. Chcemy takich wskazówek z waszej strony, aby móc to bezpieczeństwo na bieżąco poprawiać" - zaznaczał komendant - Waldemar Cisowski.

W czasie spotkania przedstawiono podstawowe dane statystyczne odzwierciedlające aspekty przestępstw i czynów zakazanych w mijającym roku, w stosunku do lat poprzednich. Wcześnie podobne debaty Konecka Komenda zorganizowała w Radoszycach i Stąporkowie. Wśród wielu poruszanych tematów i problemów zaznaczono wzrost liczby wykroczeń na terenie sklepów wielkopowierzchniowych, gdzie dominują kradzieże. Niepokojącym zjawiskiem są oszustwa w sieci, czy oszustwa na tzw. wnuczka, policjanta, czy nawet urzędnika, gdzie w zdecydowanej większości ofiarami tego typu przestępstw są osoby starsze. Dość optymistycznie przedstawiają się bezpieczeństwo w ruchu drogowym, gdzie zanotowano mniej wypadków drogowych, co oczywiście bardzo cieszy. Niestety nadal eliminowani są nietrzeźwi kierowcy, których nawet dotkliwe restrykcje karne nie są w stanie powstrzymać od jazdy na podwójnym gazie. Zwrócono uwagę na nadmierną prędkość, szczególnie jeśli chodzi o motocykle i kłady, a także niszczenie dróg przez przeładowane samochody ciężarowe. Poruszano tematykę braku odpowiedniej liczby przejść dla pieszych, częstszych kontroli prędkości, lekkomyślnych zachowań nad wodą, braku ścieżek rowerowych w obszarach, gdzie młodzież dojeżdża do szkół, czy wreszcie zwiększenia patroli po godzinie 22:00.