niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

„Konecki Wrzesień”, to wydarzenie, które oddaje część, szacunek i chwałę czynu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego na Ziemi Koneckiej. Centralne uroczystości odbywają się pod Pomnikiem Partyzantów na koneckiej nekropoli. Jak co roku nie zabrakło uroczystego przemarszu, występów artystycznych, wzniosłych przemówień i oczywiście Apelu Poległych, uczczonego honorową salwą w wykonaniu 10 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej z Kielc. W wydarzeniu udział wzięli: kombatanci, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, poczty sztandarowe reprezentujące środowiska AK, władz powiatowych,  służb mundurowych, przedstawicieli Lasów Państwowych, organizacji, Gimnazjum Męskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, czy partii politycznych.

W tegorocznej odsłonie „Koneckiego Września” udział wzięła również Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Bodzentyna.  Po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał Krzysztof Jasiński – wiceburmistrz, który przypomniał o pewnym zobowiązaniu, które powinno się kojarzyć z testamentem historii, pozostawionym nam przez żołnierzy walczący za wolną i suwerenną Polskę, w czasach okupacji Niemieckiej 82 lata temu. Artystycznych doznań dostarczyły nam występy Piotra Grabowskiego z Teatru Narodowego w Warszawie oraz prezentacje słowno – muzyczne młodzieży z Domu Kultury w Końskich.

Jeśli gdzieś szukać dumy i sukcesów, to właśnie w takich wydarzeniach. Wydawałoby się, że już po wszystkim. Od 2014 roku wiemy już, że żadna granica w Europie nie jest pewna – zaznaczał podczas swego przemówienia burmistrz Krzysztof Obratański.

Podczas wydarzenia nie zabrakło wspomnień o tych, którzy odeszli w minionym roku, a byli to miedzy innymi: ppłk. Tadeusz Barański i kpt. Jan Lagner. Ryszard Patzer, bliski przyjaciel
i towarzysz ppłk. Tadeusza Barańskiego przekazał na rzecz Muzeum Ziemi Koneckiej pamiątki po zmarłym, w tym mundur z odznaczeniami. Władze samorządu powiatowego w tym dniu reprezentowali: przewodniczący Rady – Zbigniew Kowalczyk oraz sekretarz - Zbigniew Sadorski. Przed złożeniem okolicznościowych wiązanek i zapaleniem zniczy przez poszczególne delegacje, wszyscy odmówili modlitwę za zmarłych, którą poprowadził ks. dziekan Andrzej Zapart. Co warto zaznaczyć obchody „Koneckiego Września” zainaugurowała  piątkowa obecność poszczególnych delegacji przy Alei Dębów Katyńskich.

Paweł Kubiak