niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W Pilczycy - gmina Słupia Konecka, w parafii świętego Michała Archanioła, w niedzielę 14 marca, odprawiona została uroczysta msza za Ojczyznę. Obecny na nabożeństwie Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości przypominał, że wiara jest podstawą naszej narodowej tożsamości. - Czasy nie są łatwe. Zalewają nas z różnych stron ideologie, które przeczą wierze katolickiej i tym wartościom, które wynosiły nas na wolność i niepodległość – zaznaczył parlamentarzysta.

Również starosta konecki Grzegorz Piec, podkreślił, że - to ważne, aby nawet w czasie pandemii nie bać się manifestować swojej wiary.

Włodarzowi powiatu koneckiego w tej podniosłej chwili towarzyszyli: radna Rady Powiatu w Końskich - Danuta Leśniewicz, wójt Gminy Słupia – Robert Wielgopolan oraz radni gminni: Teresa Puchalska – jednocześnie sołtys Pilczycy i Jarosław Domaradzki.

Wartym podkreślenia jest fakt, że rok 2021 został ustanowiony przez Sejm rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego - przypomniał Krzysztof Lipiec. - To on swoją postawą w walce z komunizmem jest naszym drogowskazem – zaznaczył poseł, wyrażając przy tym wdzięczność tutejszej wspólnocie parafialnej za modlitewną pamięć o Ojczyźnie.

Przy tej okazji świętokrzyski parlamentarzysta przekazał ks. Dariuszowi Szamborowi – miejscowemu proboszczowi - publikację poświęconą Prymasowi Tysiąclecia. Warto też wspomnieć, iż historia Pilczycy sięga wczesnego średniowiecza. Parafia pod wezwaniem św. Michała Archanioła powstała przed 1325 rokiem.

Sam kościół był drewniany, kilkakrotnie przerabiany. W 1848 r. został całkowicie rozebrany. Niebawem powstała nowa kamienna świątynia. Kościół ten w 1920 r. całkowicie zniszczył pożar. W 1931 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła, którą ukończono dopiero po wojnie. W krypcie tej świątyni spoczywa m.in. Anna z Romiszowic, żona Jana Chryzostoma Paska, autora słynnych pamiętników. Do dziś w tutejszej parafii zachowała się ofiarowana w 1697 r. gotycka monstrancja z herbem i inicjałami J.Ch. Paska.

Pilczyca należała do znanych rodów: Pilczyckich, Łąckich, Zarembów i Zamoyskich. Ostatnim właścicielem był Władysław Zamoyski. Jego żona, Zofia prowadziła działalność charytatywną, zakładając m.in. w Pilczycy (w dawnym dworku) jedną z pierwszych w okolicy ochronkę.

Marian Wikiera