niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ma spełniać rolę łącznika i zarazem motywatora nawiązującego do przeszłości i teraźniejszości, w szeroko rozumianym dziedzictwie kultury polskiej wsi, ze szczególnym uwzględnieniem postaw patriotycznych. Ta narodowa instytucja powstała w wyniku połączenia z Centralną Biblioteką Rolniczą im. M. Oczapowskiego w Warszawie 16 października 2019 roku, na podstawie Zarządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Inicjatorami jej powołania byli: Premier – Beata Szydło i Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. W swych ramach programowych Instytut ma nawiązywać do tradycyjnych wartości prezentowanych przez przedwojenny Państwowy Instytut Kultury Wsi, który do życia powołał Prezydent Ignacy Mościński w 1936 roku.

18 grudnia 2020 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Końskich gościli przedstawiciele Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi z Warszawy w osobach: Aleksandry Szymańskiej, Joanny Szymańskiej - Radziewicz i Arkadiusza Kurka. Delegację Instytutu przyjął Starosta Konecki – Grzegorz Piec, który wraz z Jarosławem Staciwą – członkiem Zarządu i przewodniczącą Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich - Justyną Rupniewską, rozmawiali o możliwej współpracy. W ramach tej studyjnej wizyty odwiedzono również Warsztaty Terapii Zajęciowej w Końskich oraz Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, gdzie goście mogli zapoznać się dorobkiem twórczym i historyczno – muzealnym, jakim dysponuje m.in. nasz powiat. Jak podkreśla Barbara Zbylut kierownik WTZ jej podopieczni już nawiązali współpracę z Instytutem, przystępując do konkursu Bożonarodzeniowego, wyrażając jednocześnie chęć jej dalszej kontynuacji. Zadowolenia z możliwości nawiązania kontaktu nie kryje również przewodnicząca PRKGW Justyna Rupniewska, która w tej współpracy widzi szerokie możliwości promocji naszego regionu, pod patronatem tej narodowej instytucji.

„Powiatowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich, działająca pod patronatem Pana Starosty Koneckiego, to doskonała płaszczyzna współpracy, jeśli chodzi o dziedzictwo kultury wsi jesteśmy bardzo otwarte na propagowanie tego typu inicjatyw” – podkreślała podczas spotkania jej przewodnicząca. Jak mogliśmy się przekonać, ta współpraca nastąpiła niemal błyskawicznie, bo już można na stronie internetowej Instytutu, w zakładce KGW oglądać i podziwiać działalność KGW w Sworzycach.

Na zakończenie wizyty przedstawicieli Instytutu przemieścili się do Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, gdzie dyrektor Maciej Chłopek przedstawił bogatą historię Zakładu, jedynego takiego w Europie, ale i prawdopodobnie unikatu na skalę światową. Podczas spotkania omawiano m.in. możliwość realizacji wspólnych inicjatyw w zakresie zachowania i popularyzacji lokalnych tradycji ludowych i rzemiosł tradycyjnych.

Paweł Kubiak