W piątek 15 maja br. w galerii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie odbyła się wystawa fotografii Łukasza Michalczyka. Łukasz Michalczyk, to absolwent Wyższej Szkoły Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie i choć jak sam mówi jest amatorem, to ukazane prace zdecydowanie zaprzeczają tej skromnej tezie. Hasłem przewodnim debiutu artysty było: Końskie i okolice. „Jego fotografie łączą walory artystyczne z dokumentacją regionu, ukazując jego piękno, często z niecodziennej perspektywy” – mówił Dariusz Kowalczyk – dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich.
Czytaj cały artykuł... Wystawa fotografii Łukasza Michalczyka
Wielki sukces uczestników PŚDS w Stąporkowie na Festiwalu Filmowym FilmOn
W tym roku odbyła się jubileuszowa 10 edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego FilmON. W ramach wydarzenia zorganizowano dwa konkursy – plastyczny i filmowy. Konkurs plastyczny "Mój Superbohater" polegał na stworzeniu nowego, oryginalnego superbohatera. Wśród tegorocznych zwycięzców naleźli się uczestnicy Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Stąporkowie. Zbigniew Małecki oraz Marianna Szustak pod okiem instruktora terapii zajęciowej Marzeny Zabłotny stworzyli Super Florę, czyli kobietę cyborga. Ich superbohaterka miała siłę maszyny, umysł komputera oraz wrażliwość kobiety.
Czytaj cały artykuł... Wielki sukces uczestników PŚDS w Stąporkowie na Festiwalu Filmowym FilmOn
Kolejny krok ku nowoczesnym drogom
W czwartek 14 maja br. Powiat Konecki oraz Gmina Smyków zawarły umowę dotyczącą udzielenia pomocy finansowej na realizację zadania pn. Przebudowa drogi powiatowej Nr 1488T Miedzierza – Matyniów – Przyłogi”. Dokument został podpisany przez Starostę Koneckiego – Grzegorza Pieca i Wójta Gminy Smyków – Beatę Janiszewską przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy – Agnieszki Chyb. W spotkaniu uczestniczył także Inspektor ds. obronnych, obrony cywilnej, drogownictwa i komunikacji – Mirosław Lachowski.
Kampania edukacyjna EKO – Senior w Starostwie Powiatowym w Końskich
Wydarzenie pn. EKO - Senior odbyło się we wtorek 12 maja br. na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Końskich i skierowane było przede wszystkim do seniorów. „Głównym celem kampanii jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz promowanie odpowiedzialnego i świadomego korzystania z zasobów środowiska naturalnego” – podkreślał podczas spotkania prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Jacek Skórski.
Czytaj cały artykuł... Kampania edukacyjna EKO – Senior w Starostwie Powiatowym w Końskich
Wsparcie pracowników DPS – „Cichy Zakątek” w Końskich
Powiat Konecki/Dom Pomocy Społecznej Cichy Zakątek w Końskich realizują projekt pn. „Wsparcie pracowników Domu Pomocy Społecznej Cichy Zakątek w Końskich” nr FESW.07.01-IZ.00-0108/24 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 Priorytet 7: Zdrowi i aktywni zawodowo. Działanie 07.01 Wsparcie zdrowotne świętokrzyskich pracowników.
Czytaj cały artykuł... Wsparcie pracowników DPS – „Cichy Zakątek” w Końskich
Młode świętokrzyskie
W piątek 8 maja br., w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach zostały rozdane umowy grantowe na realizację różnych inicjatyw młodzieżowych. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele trzech Samorządów Uczniowskich z terenu powiatu koneckiego. W wyróżnionym gronie granatowiczów znalazły się: ZSP nr 1 w Końskich, ZSP nr 2 w Końskich i ZSP nr 1 w Stąporkowie.
Uroczystości 3 Maja z udziałem Powiatu Koneckiego
Mieszkańcy powiatu koneckiego uczcili 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczestnicząc w lokalnych uroczystościach patriotycznych na terenie całej Konecczyzny. W Końskich obchody tego wyjątkowego dnia rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, po której odbył się krótki przemarsz, a także część oficjalna na Placu Kościuszki. W wydarzeniu licznie uczestniczyli przedstawiciele samorządu oraz różnorodnych instytucji. Starostwo Powiatowe w Końskich reprezentował członek Zarządu Powiatu Koneckiego – Dariusz Banasik wraz z radnymi. Podczas uroczystości obecny był także sztandar Powiatu Koneckiego, który podkreślał rangę i podniosły charakter wydarzenia.
Czytaj cały artykuł... Uroczystości 3 Maja z udziałem Powiatu Koneckiego
Młodzi artyści w hołdzie Ojczyźnie
W dniu 29 kwietnia br. w Koneckim Centrum Kultury w Końskich odbył się finał XXI Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej, który zgromadził ponad 130 młodych uczestników z różnych miejscowości regionu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polską Akcję Katolicką i objęte patronatem honorowym Starosty Koneckiego. Na scenie swoje talenty zaprezentowali zarówno soliści, jak i zespoły. Rywalizowali oni w kategoriach wokalnych i recytatorskich w podziale na kilka grup wiekowych. Do ścisłego finału zakwalifikowali się najlepsi spośród tych, którzy przeszli eliminacje.
Święto wolności i tradycji w blasku majowej jutrzenki
W czwartek 30 kwietnia 2026 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy odbyła się uroczysta akademia z okazji Świąt Majowych. Wydarzenie miało podniosły i patriotyczny charakter, a jego celem było uczczenie ważnych dla Polski rocznic oraz przypomnienie ich znaczenia. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, co wprowadziło zgromadzonych w nastrój powagi i szacunku. Następnie zaprezentowano program artystyczny, w którym recytacje wierszy o tematyce ojczyźnianej przeplatane były pieśniami patriotycznymi. Taka forma pozwoliła w pełni oddać emocjonalny i refleksyjny charakter obchodów.
Czytaj cały artykuł... Święto wolności i tradycji w blasku majowej jutrzenki
Dzień, w którym Francja spotkała się z sercem powiatu koneckiego
W środę 29 kwietnia br. sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym w Końskich stała się przestrzenią do wyjątkowego spotkania kultur, ludzi i wartości. Wydarzenie pod nazwą „Bonjour Końskie!”, zorganizowane z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Francuskiej pod patronatem Ambasady Francji w Polsce, przyciągnęło licznych gości, mieszkańców oraz wszystkich tych, którym bliska jest idea otwartości i współpracy ponad granicami państw.
Czytaj cały artykuł... Dzień, w którym Francja spotkała się z sercem powiatu koneckiego
To były piękne dni
Uroczyste pożegnanie maturzystów w I LO im. KEN w Końskich. W Auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich wybrzmiał ostatni dzwonek dla tegorocznych maturzystów. To był dzień pełen wzruszeń, podsumowań i dumy z osiągnięć uczniów, którzy przez ostatnie cztery lata współtworzyli historię popularnego „Starego”. Uroczystość otworzyła Dyrektor Szkoły, Marlena Bernacka-Pluta, witając drogich maturzystów i ich rodziców, grono pedagogiczne, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. W swoim przemówieniu Dyrektor skierowała do abiturientów ciepłe i wzruszające słowa, przywołując cztery lata ich wspólnej drogi – czas dojrzewania, zdobywania wiedzy i budowania relacji.
Nowy rozdział, wielkie marzenia. Pożegnanie maturzystów w „Ekonomiku”
W dniu 24.04.2026 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Końskich odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych. W wydarzeniu obecny był członek Zarządu Powiatu Koneckiego - Dariusz Banasik. Dyrektor szkoły - Beata Fidor pożegnała maturzystów następującymi słowami: „Drodzy maturzyści, w imieniu całej społeczności szkolnej serdecznie gratuluję Wam ukończenia szkoły! To wspaniałe osiągnięcie, na które pracowaliście przez wiele lat. Teraz, gdy zamykacie ten rozdział swojego życia, rozpoczynacie nowy etap pełen wyzwań i możliwości.
Czytaj cały artykuł... Nowy rozdział, wielkie marzenia. Pożegnanie maturzystów w „Ekonomiku”
Są chwile, które pozostają w sercu na zawsze
24 kwietnia 2026 roku uczniowie klas maturalnych LO i Technikum Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie odebrali świadectwa ukończenia szkoły średniej. Tegoroczna ceremonia pożegnania maturzystów odbyła się w podniosłej atmosferze, gromadząc uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości. Uroczystość rozpoczęła się od oficjalnego powitania gości przez wicedyrektora Karola Banasika, wśród których byli: Danuta Leśniewicz – członek Zarządu Powiatu Koneckiego, Jakub Dajczer – Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Końskich. Wicedyrektor podsumował lata nauki tegorocznych maturzystów.
Czytaj cały artykuł... Są chwile, które pozostają w sercu na zawsze
ZSP Nr 1 w Końskich uroczyście żegna wychowanków z klas piątych
24 kwietnia br. w ZSP Nr 1 w Końskich odbyła się uroczysta ceremonia pożegnania uczniów klas piątych. Wydarzenie było okazją do podsumowania pięciu lat nauki oraz nagrodzenia tych, którzy w sposób szczególny wyróżnili się na tle społeczności szkolnej. Dyrektor Beata Jakubowska przywitała zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się: Wicestarosta Konecki - Jarosław Staciwa, przedstawiciele Rady Rodziców, grono pedagogiczne, rodzice oraz główni bohaterowie uroczystości – uczniowie klas piątych.
Czytaj cały artykuł... ZSP Nr 1 w Końskich uroczyście żegna wychowanków z klas piątych
©2026 niepelnosprawni.konecki.powiat.pl