17 czerwca 2016 roku mija dokładnie 20 lat odkąd działają Warsztaty Terapii Zajęciowej w Końskich. W uroczystości zorganizowanej na terenie ZZH w Maleńcu udział wzięli uczestnicy WTZ wraz z rodzicami i opiekunami, samorządowcy, dyrektorzy instytucji i firm współpracujący z Warsztatami, oraz byli już podopieczni placówki. Władze samorządowe powiatu koneckiego reprezentowali: Marian Król – przewodniczący Rady powiatu koneckiego, Bogdan Soboń – starosta konecki, oraz Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki.
To już czwarta odsłona Kaziuków Koneckich. Uroczyste obchody patrona powiatu koneckiego bł. ks. Kazimierza Sykulskiego rozpoczęto od wyświetlenia filmu poświęconego życiu i Jego działalności. Film zatytułowano „Ksiądz Kazimierz” i można było go obejrzeć we wnętrzu koneckiej Kolegiaty. „Przewodnik błądzących, podpora chwiejących się i słabych, ojciec ubogich i opuszczonych. Jego pasją była praca wśród ludzi i dla ludzi. Zawsze powtarzał, że dzieciom trzeba miłości, nauki i dobrego przykładu. Bestialsko zamordowany 11 grudnia 1941 roku w Auschwitz o godzinie 15:18, poświęcony dla Boga i Ojczyzny, ale przede wszystkim dla ludzi” - mogliśmy usłyszeć z ust narratora podczas oglądania wyświetlanego filmu.
8 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Końskich odbył się konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych na temat pierwszej pomocy przedmedycznej pod HASŁEM „Wiem, co zrobić, gdy…”. Organizatorem konkursu było także Starostwo Powiatowe w Końskich przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Końskich, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Końskich oraz Pogotowiem Ratunkowym i Ratownictwem Wodnym Rzeczpospolitej, a także Hufcem Pracy Końskie. Honorowym patronatem wydarzenie objęła Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Końskich.
10 czerwca 2016 roku w Parku Miejskim w Końskich przed konecką fontanną zgromadzili się samorządowcy, przedszkolaki i młodzież szkolna, by włączyć się w ogólnopolską akcję - „Jak nie czytam, jak czytam”. Uczyniono, to w sposób najlepszy z możliwych, wspólnie czytając wybrane fragmenty z przyniesionych książek. Władze samorządowe reprezentowali: Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki, oraz Krzysztof Obratański – burmistrz MiG w Końskich. Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Baryczy.
5 czerwca 2016 roku w Parku Miejskim w Końskich odbył się Festyn z okazji Dnia Dziecka. Już od godzin popołudniowych można było zaobserwować wzmożony ruch i liczne grupy najmłodszych oczekujących na oficjalne roztwarcie Festynu. Na przybyłe dzieci czekały liczne atrakcje między innymi w postaci trampoliny, mini karuzeli, dmuchanego zamku, czy waty cukrowej. Ale to nie wszystko, na rozłożonych stoiskach dzieci mogły skorzystać z licznych bajkowych propozycji plastyczno – malarskich, co cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Najmłodsi również chętnie brali udział w prowadzonych konkursach i zajęciach animatorskich.
72 lata mijają od momentu, kiedy żołnierze Armii Krajowej pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”, dokonali brawurowego rozbicia więzienia w Końskich. W związku z tym wydarzeniem władze powiatowe i gminne na początku czerwca każdego roku upamiętniają to wydarzenie i składają hołd żołnierzom polskiego państwa podziemnego. 5 czerwca 2016 roku odbyła się okolicznościowa msza św. w Kościele pw. św. Anny na koneckim cmentarzu, która upamiętniała to wydarzenie. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii ks. Paweł Wlazło. Władze samorządu powiatowego reprezentował Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki.
To już szóste spotkanie w ramach Ziemi Odrowążów, które tym razem odbyło się na ziemi opoczyńskiej. 3 czerwca 2016 roku w ramach Porozumienia, zawartego osiem lat temu, obradował kolejny Sejmik Ziemi Odrowążów. Spotkanie rozpoczęła uroczysta liturgia w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie, której przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik.
1 czerwca, to data o której pamiętają wszystkie dzieci. Jak wiemy w tym dniu najmłodsi mają swoje wyjątkowe święto. Dzień Dziecka przebiega zazwyczaj w radosnej i miłej atmosferze. To czas, gdzie rodzice i opiekunowie starają się sprawić swoim pociechom niespodzianki, szczególnie w postaci prezentów. W święto jak zawsze włączył się również starosta konecki – Bogdan Soboń, który wraz z Urszulą Przygodzką – reprezentującą konecki PCPR, przygotowali dla dziewięciorga dzieci z 5 rodzin zastępczych spokrewnionych, okolicznościowe upominki.
25 maja 2016 r. w siedzibie Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Końskich odbył się „Dzień Strażaka”, który połączono jednocześnie z wręczaniem medali i odznak dla Zasłużonych dla Pożarnictwa. Odznaczenia wręczał osobiście bryg. Adam Czajka – Świętokrzyski Komendant Wojewódzki w asyście st. bryg. Grzegorza Młynarczyka – Komendanta Powiatowego PSP w Końskich. Złotym medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” wyróżniono: mł. ogn. Grzegorza Smulczyńskiego. Natomiast srebrne medale otrzymali: kpt. Michała Krzeszowski, st. asp. Leszek Doniecki, st. asp. Norbert Trela, st. asp. Michał Bukowski, oraz sekc. Krzysztof Antosik.
W dniu 24 maja 2016 r. odbyło się Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu. Głównym tematem dyskusji była ochrona przeciwpożarowa na terenie powiatu koneckiego. Przygotowane sprawozdania zawierały zarówno informacje o położeniu oraz miejscach szczególnie niebezpiecznych, a co za tym idzie ryzyku skażenia środowiska przez zakłady pracy, na których terenie są przechowywane niebezpieczne substancje. W czasie spotkania można było również wysłuchać informacji o stanie poszczególnych jednostek OSP na terenie powiatu.
20 uczniów z Technikum Nr 2 w ZSP Nr 2 w Końskich wzięło udział w zagranicznych praktykach zawodowych. We wtorek, 24 maja 2016r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Końskich podsumowano realizację projektu, pt.: Mobilność uczniów technikum usług fryzjerskich i technikum budownictwa – kluczem do sukcesu zawodowego w Programie FRSE Erasmus+, w ramach którego młodzież kształcąca się w zawodach technik budownictwa i technik usług fryzjerskich, mogła rozwijać swoje praktyczne umiejętności zawodowe w Niemczech.
W dniu 24 maja 2016r. odbył się II Powiatowy Konkurs Kulinarny pod hasłem „MasterChef”, którego organizatorem był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Końskich – popularny „Ekonomik”. Honorowy patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Końskich, które ufundowało również nagrody. W tym roku organizatorzy zmagań konkursowych zaprosili uczniów z gimnazjów powiatu koneckiego w podróż kulinarną przez Azję. Uczestnicy przygotowali dania kuchni orientalnej, gdzie zaprezentowali swoje umiejętności i zdobytą wiedzę w tej materii.
„Polska Biega” – to hasło ogólnopolskiej kampanii, która zachęca i jednocześnie propaguje zdrowy styl życia. Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Końskich od 8 lat, co roku uczestniczy w tym wydarzeniu. Tegoroczny bieg zorganizowano w ramach Koneckich Dni Profilaktyki. Młodzież miała do pokonania 2 pętle, na dystansie około 1800 metrów. Na miejscu pojawił się również Mobilny Punkt Poboru Krwi, a Oddział PCK w Końskich przekazał 10 rowerów osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu. Wzorem lat ubiegłych zorganizowano również loterię z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi.
19 maja 2016 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Końskich odbyła się siedemnasta Sesja Rady Powiatu Koneckiego. Sesję punktualnie o godzinie 10:00 otworzył Marian Król - Przewodniczący Rady Powiatu.
Projekt porządku obrad przewidywał:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołów z XV i XVI (nadzwyczajnej) sesji Rady Powiatu w Końskich.