Na koneckim rynku pojawiła się nowa, uroczyście otwarta 16 lipca 2016 r., firma Polstar, zajmująca się produkcją drzwi. To firma wykorzystująca najnowsze technologie i innowacje. Głównym udziałowcem i inwestorem jest pochodzący z Czermna Tomasz Michalski.
„Spędziłem tutaj 19 – lat swojego życia i chciałem zrobić coś dobrego dla gminy, regionu i jego mieszkańców. Pierwsze drzwi sprzedałem w 2007 roku na warszawskiej Pradze. Zawsze marzyłem o stworzeniu znaczącej firmy w tej branży.
„Kuj żelazo, póki gorące”, to hasło drugiego dnia tegorocznych Kuźnic Koneckich, które odbywały się na terenie Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi. W programie imprezy zaplanowano zarówno koncerty, pokazy, jak i inscenizację historyczną. Jako pierwsza na sielpiańskiej scenie pojawiła się młodzież z Miejsko- Gminnego Domu Kultury w Końskich, prezentując swe umiejętności wokalne. Mogliśmy również obejrzeć występ młodych tancerek i tancerzy ze Studia Tańca „POINT”.
Tradycją stało się już, że podczas Kuźnic Koneckich Zarząd Powiatu Koneckiego przyznaje statuetki Marki Koneckiej oraz poszczególne tytuły wyróżniającym się firmom, instytucjom, a także osobowościom z terenu Powiatu. W tym roku zaszczytne wyróżnienia w postaci Marki Koneckiej powędrowały do następujących rąk:
„Alfa – Cer Kopaniny” - to firma, która zajmuje się produkcją i sprzedażą elementów dekoracyjnych dedykowanych do płytek ceramicznych. Powstała w 1999 roku firma nawiązała współpracę z wieloma kontrahentami z branży ceramicznej w kraju i na świecie.
Czytaj więcej: KUŹNICE KONECKIE 2016 - NAGRODZENI I WYRÓŻNIENI
Pierwszy dzień tegorocznych Kuźnic Koneckich odbył się na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Dla gości zaplanowano wiele atrakcji. Jedną z nich była prezentacja i pokaz XIX-wiecznej techniki fotograficznej „mokrego kolodionu”, o której opowiadał Tomasz Swatek z Atelier Historycznego z Lublina. Pokazowi towarzyszyła wystawa prac.
„Fotografia srebrowa, to dziś już raczej fotografia kolekcjonerska i artystyczna. Chciałbym podkreślić, że jakość obrazu wykonana w tej technice jest bardzo wysoka. To pojedyncze, niezwykłe egzemplarze, wymagające dużego skupienia i wysiłku” - zaznaczał Tomasz Swatek.
4 lipca 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Końskich odbyła się konferencja prasowa, dotycząca tegorocznych Kuźnic Koneckich. Na pytania dziennikarzy odpowiadali: Bogdan Soboń – Starosta Konecki oraz Dorota Duda – Członek Zarządu Powiatu w Końskich. Podczas spotkania organizatorzy szczegółowo zaprezentowali program imprezy.
Przed nami 38 PZU Maraton Warszawski. Impreza odbędzie się 25 września 2016 roku. W tegorocznej edycji Maratonu udział weźmie również reprezentant Starostwa Powiatowego w Końskich – Artur Mastalerz. Pan Artur trenuje od 8 lat i po raz drugi pobiegnie w PZU Maratonie Warszawskim. Jak poinformował nas sam zawodnik, przygotowania do takiego Maratonu wymagają wiele wysiłku i samodyscypliny.
W dniach 2-3 lipca 2016 roku w koneckiej miejscowości Piła odbyły się zawody jeździeckie zorganizowane przez Stowarzyszenie Konecki Klub Jeździecki „FULLMET”. Zawody mają już swoją cykliczną formę i jak widzieliśmy cieszą się dużym zainteresowaniem. W konkursie udział wzięło ponad 60 par jeździeckich z całego kraju. Rywalizacja odbywała się w kategoriach od mini LL do N. Jak mogliśmy zobaczyć , nawet niesprzyjające warunki atmosferyczne, nie były w stanie zakłócić zmagań konkursowych. Sędzią głównym zawodów była Anna Poborska.
To już kolejna wizyta przyjaciół zza „wielkiej wody”. 27 czerwca 2016 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Końskich pojawiła się młodzież ze Stanów Zjednoczonych reprezentująca Kluby 4 H. Przypomnijmy 4 H, to dobrowolna, niezależna organizacja edukacyjna kładąca szczególny nacisk na rozwój umiejętności życiowych, zainteresowań i podnoszenie poziomu wiedzy. Sama nazwa pochodzi od pierwszych słów liter: głowa, serce, ręce i zdrowie. Idee grup 4 H propagowane są w bardzo wielu krajach świata.
29 czerwca 2016 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Końskich odbyła się dziewiętnasta Sesja Rady Powiatu Koneckiego. Sesję punktualnie o godzinie 12:00 otworzył Marian Król - Przewodniczący Rady Powiatu.
Projekt porządku obrad przewidywał:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołów z XVII i XVIII (nadzwyczajnej) sesji Rady Powiatu w Końskich.
W Starostwie Powiatowym w Końskich 22 czerwca 2016 roku odbyło się ważne szkolenie z zakresu organizacji i zasad doręczania dokumentów, powołania sił Akcji Kurierskiej Administracji Publicznej. Szkolenie przeprowadzone zostało pod nadzorem i przewodnictwem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach. Słuchacze mogli się dowiedzieć, jak wielki obowiązek spoczywa na osobie, która pośredniczy w przekazaniu dokumentów do właściwego adresata, a także co może wydarzyć się w czasie prowadzenia takich działań.
W dniu 20 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Końskich odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej działalności Akademii Zdrowia. Projekt realizowany jest w ramach współpracy ZSP Nr 1 w Końskich i II LO w Końskich z Wyższą Szkołą Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: wicestarosta powiatu koneckiego - Andrzej Marek Lenart, sekretarz powiatu koneckiego - Zbigniew Sadorski, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Końskich - Krzysztof Stachera, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Mechanika - Antoni Szkurłat, oraz przedstawiciele kieleckiej uczelni: prorektor ds. Badań i Współpracy Regionalnej - dr Zdobysław Kuleszyński, oraz kierownik Działu Nauk i Wydawnictw - mgr Włodzimierz Chłopek.
21 czerwca 2016 roku w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Końskich odbyło się szczególne spotkanie z laureatami i finalistami olimpiad, oraz konkursów w roku szkolnym 2015/2016. Organizatorem spotkania było Starostwo Powiatowe w Końskich, które w tym dniu reprezentował Zarząd powiatu koneckiego w osobach: Bogdan Soboń – starosta konecki, Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki, Dorota Duda, oraz Czesław Kurcbart – członkowie Zarządu powiatu koneckiego. Sala koneckiego Domu Kultury wypełniona była do ostatniego miejsca.
W dniu 15 czerwca 2016 r. na obiektach sportowych Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Końskich odbyła się I Edycja zawodów sportowo obronnych „Sprawni jak żołnierze” o Puchar Starosty Koneckiego klas mundurowych. Celem zawodów jest popularyzacja wiedzy o współczesnych Siłach Zbrojnych RP, zagadnienia związane z obronnością kraju, podnoszenia sprawności fizycznej i rywalizacja klas mundurowych w zakresie umiejętności sportowo – obronnych. Otwarcia zawodów dokonał Wiesław Basiak – Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Krzysztof Stachera – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich i Dyrektor ZSP Nr 1 w Końskich Beata Jakubowska.
Z pewnością nie żałował ten, kto niedzielne popołudnie 19 czerwca 2016 roku postanowił spędzić w radosnej i rodzinnej atmosferze, uczestnicząc w Festynie zorganizowanym przez parafię Chrystusa Odkupiciela w Końskich. Na przybyłych gości przygotowano liczne atrakcje, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. To właśnie na najmłodszych czekały dmuchane zamki, zabytkowe pojazdy, a także pokazy ratownictwa medycznego, gaszenia pożaru, oraz pokaz umiejętności psa policyjnego. Na Festynie specjalnym gościem była myszka Miki, która przez cały czas zachęcała do wspólnej zabawy.