W Kornicy 4 grudnia dokonano uroczystego otwarcia placu zabaw, znajdującego się w centrum miejscowości. Po mszy świętej, na którą przybyli mieszkańcy Kornicy, dzieci oraz przedstawiciele władz samorządowych i wolontariusze, odbyło się przecięcie wstęgi, symbolizujące oddanie placu zabaw dla dzieci do użytku. Mimo chłodu, licznie zebrani mieszkańcy z radością wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Poświęcenia placu dokonał ksiądz Piotr Ordowicz. Po tej ceremonii, pani sołtys Elżbieta Piotrowska oraz Zarząd Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej we wsi Kornica, zaprosili ponownie wszystkie dzieci do kaplicy, gdzie otrzymały paczki od Mikołaja.
Czytaj więcej: UROCZYSTE OTWARCIE NOWO POWSTAŁEGO PLACU ZABAW DLA DZIECI W KORNICY
Dnia 29 listopada 2016r. młodzież II LO w Końskich zaprezentowała montaż słowno - muzyczny zatytułowany "W drodze ku Niepodległej". Było to powtórzenie programu przygotowanego przez nauczycieli Grażynę Stolarską-Dukat oraz Adama Pancera z okazji tegorocznego Święta Niepodległości. Występy nie przypominały jednak tradycyjnej akademii. Uczniowie nawiązali do burzliwej historii Polski, śpiewając znane pieśni ojczyźniane, wśród których znalazły się: "Bogurodzica", "Rota", "Mazurek Dąbrowskiego", "Marsz pierwszej brygady" oraz "Ballada o Janku Wiśniewskim".
Czytaj więcej: „W DRODZE KU NIEPODLEGŁEJ” – historia Polski w pieśni i w malarstwie
5 grudnia 2016 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Końskich odbyło się spotkanie z wolontariuszami, którzy właśnie w tym dniu obchodzą swoje święto. Na sali pojawiło się kilkudziesięciu młodych ludzi, których misją jest bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektorzy koneckich szkół. Władze samorządu powiatowego reprezentowali: Bogdan Soboń – Starosta Konecki, Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu, oraz sołtys Kornicy - Elżbieta Piotrowska.
W dniu 24 listopada 2016 r. pod przewodnictwem Starosty Koneckiego Bogdana Sobonia, odbyło się wspólne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Miłym akcentem na początku posiedzenia było uhonorowanie medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” osób cywilnych, które pomagają Ochotniczym Strażom Pożarnym i współpracują z tymi jednostkami.
30 listopada 2016 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Końskich odbyło się spotkanie z wicewojewodą świętokrzyskim – Andrzejem Bętkowskim i świętokrzyskim kuratorem oświaty - Kazimierzem Mądzikiem, mające na celu przybliżenie reformy systemu edukacyjnego na poziomie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W spotkaniu uczestniczyli: starostwie, burmistrzowie, wójtowie, samorządowcy, a także przedstawiciele organów prowadzących szkoły. Władze samorządu powiatowego reprezentowali: Andrzej Marek Lenart – wicestarosta, Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu oraz Marian Król – przewodniczący Rady Powiatu.
Za nami 38. PZU Maraton Warszawski. 25 września 2016 roku na dystansie 42.195 km stanęło ponad 10 tysięcy uczestników, z czego do mety dobiegło około 6 tysięcy. Wśród zawodników, którzy ukończyli bieg był również konecczanin, Artur Mastalerz, reprezentujący Starostwo Powiatowe w Końskich. „Przygotowania trwały od pół roku. Co drugi dzień biegałem 21 km, a w przerwie były ćwiczenia na siłowni. Oczywiście wszystko zależy od formy w danym dniu. Biegam od ponad 9 lat niezależnie od pory roku. Zawsze wspierają mnie żona Magdalena i syn Patryk” - podkreślał Artur Mastalerz na spotkaniu z włodarzem powiatu – Bogdanem Soboniem i Dorotą Dudą – członkiem Zarządu Powiatu.
50 druhów strażaków brało udział w IV Zjeździe Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, jaki odbył się w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Końskich. Zjazd otworzył dh Bogdan Soboń – prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W powiecie koneckim jest ponad 2100 ochotników druhów strażaków, którzy biorą udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych, stanowiąc bardzo istotne wsparcie dla jednostek zawodowych tej formacji. Sprawozdanie z działalności strażaków ochotników za lata 2011 – 2016 przedstawiał dh Wiesław Basiak – wiceprezes Zarządu PZOSP RP.
Czytaj więcej: UROCZYSTY ZJAZD OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH POWIATU KONECKIEGO
W dniu 21 listopada 2016 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów miała miejsce uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień przyznanych przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. Powiat Konecki reprezentowali: Wicestarosta Konecki Andrzej Marek Lenart, Zastępca Dyrektora PCPR Urszula Przygodzka, Koordynator Rodzinnej Pieczy Zastępczej Agnieszka Kowalik oraz pracownik Zespołu Organizacyjno - Finansowego Paweł Owczarek. Po powitaniu zaproszonych gości, Pani Beata Szydło - Prezes Rady Ministrów podkreśliła w swoim wystąpieniu, jak trudna i ważna jest praca wykonywana przez pracowników socjalnych, którzy świadczą ją dla drugiego człowieka.
W stylu Elli Fitzgerald i Mahalii Jackson odbyły się XIII Zaduszki Jazzowe. W piątkowy wieczór 25 listopada w Klubie Osiedlowym „Kaesemek” w Końskich miał miejsce wyjątkowy koncert. Dla zgromadzonej publiczności, która wypełniła salę do ostatniego miejsca zagrali i zaśpiewali: Ewa Uryga – jedyna i niepowtarzalna wokalistka, na pianie Mark Soskin, na perkusji – Adam Buczek oraz na kontrabasie - Luques Curtis. „Jestem pewien, że ta 13 – tka będzie szczęśliwa, a na pewno piękna. Cieszę się, ze jesteście Państwo z nami i wspólnie możemy podziwiać wspaniały krajobraz muzyczny. (...)
W piątkowe popołudnie 25 listopada 2016r. w MGDK w Końskich odbył się wernisaż wystawy prac malarskich i fotograficznych z IV i V Pleneru Artystycznego Sielpia – Końskie 2015/2016. Organizatorem wystawy był Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich. Wszyscy, którzy odwiedzili wystawę, mogli obejrzeć ponad 70 prac stworzonych przez 36 uczestników. Pomysłodawczyni i koordynatorka przedsięwzięcia - Kamila Dobrowolska, podziękowała wszystkim artystom za ich wkład twórczy w prezentowaną wystawę prac profesjonalistów, ale i amatorów.
Po raz 58 obchodzą swoje święto Honorowi Dawcy Krwi. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Końskich zorganizowano uroczyste spotkanie z osobami z terenu naszego powiatu, które oddają krew. Prezes PCK w Końskich - Marek Werens, przywitał przybyłych gości. Następnie wiceprezes PCK w Końskich – Jarosław Chmielnicki dokonał podsumowania mijającego roku. W naszym regionie działa 9 Klubów HDK, które zrzeszają 863 dawców. W tym roku w poczet Honorowego Dawcy Krwi przyjęto 33 nowych krwiodawców. Na szczególne wyróżnienie zasługują młodzi ludzie.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich odbyło się spotkanie inaugurujące tegoroczny cykl wykładów Akademii Zdrowia. Tym razem rozmawiano o lecznictwie uzdrowiskowym. Grzegorz Gałuszka, doktor nauk medycznych reprezentujący Uzdrowisko Busko – Zdrój – S.A. wygłosił wykład na temat: „Znaczenie lecznictwa uzdrowiskowego w poprawie zdrowia i profilaktyka chorób”. Władze samorządu powiatowego reprezentowali: Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu oraz Zbigniew Sadorski – sekretarz powiatu. Przybyłych gości przywitała Beata Jakubowska, dyrektor placówki.
Czytaj więcej: ZDROWA AKADEMIA w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich
W powiecie koneckim, podobnie jak w całym kraju, uroczyście obchodzono Święto Niepodległości. W przededniu, 10 listopada, w Zespole Placówek Oświatowych w Kazanowie odbyła się wyjątkowa patriotyczna akademia, inaugurująca obchody. Natomiast następnego dnia listopadowe święto obchodzono już w wielu miejscach powiatu. Mimo niesprzyjającej aury, mieszkańcy Końskich i okolic, osobiście wzięli udział w uroczystościach. Władze samorządowe i gminne tuż przed południem złożyły symboliczne wiązanki przed płytą upamiętniającą Polską Organizację Wojskową, umieszczoną na budynku Domu Pomocy Społecznej „Cichy Zakątek”.
Czytaj więcej: NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2016 w powiecie koneckim
Piesze wędrówki, to jedna z niewielu przyjemności, na które każdy może sobie pozwolić. A jeśli tego typu przyjemność połączona jest z systematycznością i zaangażowaniem, to zdrowie i kondycja są zagwarantowane. Superpiechur Świętokrzyski, to akcja polegająca na tym, że spędzając czas na łonie natury, delektując się i poznając wiele ciekawych miejsc, poprawiamy kondycję fizyczną. Finał tegorocznej akcji zbiegł się również z XX – tym Rajdem Niepodległościowym, który wspólnie organizują zaprzyjaźnione Oddziały PTTK z Końskich i Żarnowa. „Kołem zamachowym” przedsięwzięcia jest Wojciech Pasek – dyrektor Muzeum Regionalnego PTTK Oddział w Końskich.