Trwają intensywne prace związane z fizycznym usunięciem niebezpiecznych odpadów ze Stąporkowa. 8 września 2025 roku zaplanowana jest wywózka 2 transportów ze składowiska zlokalizowanego przy ulicy Staszica 5 w Stąporkowie.
„To ogromna ulga dla mieszkańców, że te bardzo niebezpieczne odpady są usuwane z terenu miasta. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu i chęci współpracy możemy zrealizować, to niezwykle skomplikowane, ale też bardzo kosztowne przedsięwzięcie i z optymizmem spojrzeć w przyszłość” – podkreślał starosta Grzegorz Piec, obecny podczas rozpoczętych prac usuwania niebezpiecznego składowiska ze Stąporkowa.
Czytaj cały artykuł... Ruszyło usuwanie toksycznych śmieci ze Stąporkowa
Na dożynkach w Krasnej…
W dniu 7 września br., w parafii w Krasnej, gm. Stąporków, odbyły się dożynki parafialne, będące uroczystym podziękowaniem za tegoroczne plony. Uroczystość ta zgromadziła licznie mieszkańców wsi i okolic oraz zaproszonych gości. W wydarzeniu uczestniczył starosta – Grzegorz Piec z małżonką. Podkreślał on, w imieniu całego Samorządu Powiatowego, znaczenie pracy rolników oraz ich wkład w rozwój lokalnej wspólnoty. Na miejscu nie zabrakło pysznego poczęstunku, a także muzyki i tańca. Szczególnym momentem był wspólnie zatańczony polonez, który stał się symbolicznym akcentem jedności i radości wspólnoty parafialnej.
Wyróżnienie powiatu koneckiego na Dożynkach Wojewódzkich
Dnia 7 września br., w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni odbyły się XXV Dożynki Wojewódzkie, będące jednym z najważniejszych wydarzeń w rolniczym kalendarzu regionu świętokrzyskiego. Uroczystość zgromadziła liczne delegacje, w tym również przedstawicieli powiatu koneckiego. Nasze okolice reprezentował wieniec, który wcześniej zwyciężył w konkursie podczas Dożynek Powiatowych w Smykowie. Tradycyjny, misternie wykonany wieniec został przygotowany przez mieszkańców sołectwa Nadworów w gminie Radoszyce. Na miejscu obecny był, m.in. by dodać im otuchy, starosta konecki – Grzegorz Piec.
Czytaj cały artykuł... Wyróżnienie powiatu koneckiego na Dożynkach Wojewódzkich
Samorządowo na Koneckim Wrześniu
Miniony weekend, 05-07.09 br., w Końskich naznaczony był w dużej mierze historią i wspomnieniami wydarzeń z września 1939 oraz 1943 roku. Jak co roku zorganizowano obchody „Koneckiego Września”, by pamięć o poległych nigdy nie została wymazana. W tym jakże ważnym święci brała również udział delegacja Powiatu Koneckiego. W sobotę o godzinie 14:30, przed Pomnikiem mjr. Hubala w Końskich, zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, delegacje instytucji i szkół oraz mieszkańcy. W imieniu Powiatu Koneckiego, wieniec złożyli członkowie Zarządu Powiatu – Dariusz Banasik i Wojciech Owczarek oraz sekretarz – Zbigniew Sadorski.
Powiat Konecki na wspomnieniu boju pod Trawnikami
W sobotę, 6 września 2025 roku, odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające bój pod Trawnikami z 13 września 1944 roku, stoczony przez oddziały Armii Krajowej pod dowództwem por. Antoniego Hedy „Szarego”. To ważne wydarzenie historyczne, stanowiące symbol odwagi, męstwa, a także poświęcenia żołnierzy od lat gromadzi mieszkańców regionu, przedstawicieli samorządów oraz organizacji społecznych i patriotycznych. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji poległych. Po nabożeństwie delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.
Czytaj cały artykuł... Powiat Konecki na wspomnieniu boju pod Trawnikami
Nowy rok szkolny w powiecie koneckim
W poniedziałkowy poranek, 1września br., we wszystkich szkołach w Polsce rozbrzmiał pierwszy dzwonek rozpoczynający nowy rok szkolny 2025/2026. Nie inaczej było również w szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Konecki. Na uroczystym rozpoczęciu, w każdej ze szkół, znaleźli się nauczyciele, pracownicy, a przede wszystkim uczniowie – wszyscy zwarci i gotowi na kolejne miesiące ciężkiej pracy oraz nauki.
Dożynki w gminie Słupia Konecka
Święto plonów w parafii Miedzierza z udziałem Starosty
W ostatnią niedzielę sierpnia, w kościeleparafialnym Matki Bożej Częstochowskiej w Miedzierzy, miała miejsce dożynkowa Msza Święta, podczas której Wspólnota podziękowała za zebrane w tym roku plony. W uroczystości tej udział brał, m.in. starosta konecki – Grzegorz Piec. Jej tegorocznym symbolem stał się piękny wieniec wykonany przez Sołectwo Przyłogi. Kompozycja stworzona z różnorodnych zbóż, owoców i kwiatów stała się oznaką wdzięczności i szacunku. Po zakończeniu liturgii, tradycyjnie podzielono się z obecnymi chlebem wypieczonym z tegorocznej mąki.
Czytaj cały artykuł... Święto plonów w parafii Miedzierza z udziałem Starosty
O samorządowych wyzwaniach na zamku Krzyżtopór
W środę, 27 sierpnia, mury zamku Krzyżtopór w Ujeździe stały się miejscem spotkania parlamentarzystów i samorządowców z regionu świętokrzyskiego z byłym premierem Mateuszem Morawieckim. Ze strony polityka padła deklaracja odbudowy tego szczególnego obiektu zabytkowego, który do czasu zbudowania Wersalu stanowił największe założenie pałacowe w Europie. Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne są spotkania i rozmowy z samorządowcami.
Czytaj cały artykuł... O samorządowych wyzwaniach na zamku Krzyżtopór
Rodzinny festyn w Rudzie Malenieckiej
Ostatni weekend był pełen wydarzeń w całym powiecie koneckim. Nie inaczej było również w miejscowości Ruda Maleniecka, gdzie w sobotę, 23 sierpnia, odbył się gminny festyn. Na miejscu można było spotkać liczne delegacje władz państwowych i samorządowych, w tym z Powiatu Koneckiego, m.in.: starostę koneckiego – Grzegorza Pieca, wicestarostę – Jarosława Staciwę. Mieszkańcy okolicy zjechali się na plac przy szkole w Rudzie Malenieckiej, aby wspólnie dobrze się bawić i na pewno nie doznali zawodu. Na miejscu czekała ich moc atrakcji. Dzieci mogły skorzystać z darmowych atrakcji, takich jak dmuchańce, malowanie twarzy, a nawet pokaz iluzjonisty oraz wiele innych.
Czytaj cały artykuł... Rodzinny festyn w Rudzie Malenieckiej
Święto plonów w koneckiej kolegiacie
W niedzielne południe, 24 sierpnia br., w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odbyła się wyjątkowa msza święta. Powodem tego były zarówno zawarte w niej specjalne podziękowania za plony zebrane w 2025 roku, jak i oficjalne przedstawienie nowych duchownych, którzy w najbliższych latach będą prowadzić tu swoje obowiązki duszpasterskie. W uroczystości, w imieniu wszystkich przedstawicieli Powiatu Koneckiego, uczestniczył członek Zarządu – Dariusz Banasik.
Samorządowo na Dniach Końskich 2025
Tegoroczne Dni Końskich trwały aż cztery dni i obfitowały w wiele działań z zakresu różnorodnych dziedzin. W czwartek dla zwiedzających dostępna była wystawa ceramiki, a dzień później rozdano nagrody – Koneckie Glorietty. Jednak to weekend, pomimo deszczowej pogody, przyciągnął najwięcej zainteresowanych wydarzeniem. W sobotę, z okazji oficjalnego rozpoczęcia tej corocznej imprezy, na scenie pojawili się między innymi przedstawiciele Powiatu Koneckiego: Wojciech Owczarek i Dariusz Banasik – członkowie Zarządu Powiatu, Jacek Werens – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich, a także Ewa Lasota – radna reprezentująca tego dnia wojewodę świętokrzyskiego.
Dożynki Powiatu Koneckiego i Gminy Smyków
To było piękne i udane wydarzenie, które przypominało nam o ciężkiej pracy rolnika, dzięki której na naszych stołach może być chleb. W tym roku Powiat Konecki organizował je z Gminą Smyków, a gwiazdą wieczoru był doskonale znamy całej Polsce - Zenon Martyniuk.
„Dziś wspólnie z Gminą Smyków dziękujemy za tegoroczne plony naszym rolnikom i w modlitwie składamy dziękczynienie za szczęśliwe zbiory. Mamy przepiękne wieńce dożynkowe za co serdecznie dziękuję wszystkim, którzy je z niezwykłą starannością zrobili.
Czytaj cały artykuł... Dożynki Powiatu Koneckiego i Gminy Smyków
„Czar Świętokrzyskich Inicjatyw”
13 sierpnia 2025 r. o godzinie 16:00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Końskich odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące projektu pn. „Czar Świętokrzyskich Inicjatyw” w ramach Rządowego Programu Wsparcia Organizacji Pozarządowych Moc Małych Społeczności. Spotkanie poprowadził Krzysztof Polewski z Fundacji Pestka z Kielc, jednego z operatorów projektu. W spotkaniu wzięła udział liczna grupa adresatów projektu – przedstawiciele organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z terenu powiatu koneckiego.
©2026 niepelnosprawni.konecki.powiat.pl