niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Z pewnością nie nudził się ten, kto w sobotę 12 września br. postanowił odwiedzić Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Odbyło się tam wydarzenie promujące lokalne tradycje i dawne technologie, a wszystko w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizatorami tego ciekawego spotkania było Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej”, oraz Muzeum Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Dla przybyłych gości zaplanowano liczne atrakcje. Nie zabrakło prelekcji i wykładów poświęconych zarówno zabytkowi w Maleńcu, jak i czasów II wojny światowej, w tym działań konspiracyjnych w regionie.

O tym, że regionalna kuchnia jest warta skosztowania zapewniała Jadwiga Makówka – prezes Stowarzyszenia „W Dolinie Czarnej”, która poprowadziła - warsztaty kulinarne. Władze wojewódzkie i samorządowe reprezentowali: Agata Binkowska – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Bogdan Soboń – starosta konecki, Dorota Duda – radna powiatu koneckiego, oraz Piotr Piec – zastępca wójta gminy Ruda Maleniecka. Po warsztatach kulinarnych trwających od godzin rannych przeniesiono się na salę konferencyjną Zabytku, gdzie dr Marek Jedynak z IPN Oddział Kielce zaprezentował wykład popularno – naukowy poświęcony II wojnie światowej na Kielecczyźnie. W czasie prezentacji przypomniał on także, że na terenie gminy Ruda Maleniecka działała siatka konspiracyjna pod przewodnictwem Józefa Furgalskiego ps. „Wyrwa”, który do samego końca ściśle współpracował z mjr Henrykiem Dobrzańskim ps. „Hubal”. „ To jedna z najsłynniejszych postaci jeśli chodzi o konspirację w rejonie Rudy Malenieckiej i nie tylko” - podkreślał dr Marek Jedynak.

„Hubal przeszedł pół Polski, a to właśnie w powiecie koneckim w gminie Ruda Maleniecka znalazł ludzi, którzy pozwolili mu stworzyć oddział, to bardzo istotna rzecz dla naszej społeczności. Pamiętajmy również, że przed wybuchem II wojny światowej Maleniec należał do gminy Marcinków w powiecie opoczyńskim, dlatego raczej trudno szukać w Rudzie Malenieckiej ludzi z Maleńca w tamtym czasie” - podkreślał starosta konecki Bogdan Soboń, który z zamiłowania jest również  regionalistą.

Następnie zaprezentowano film zrealizowany przez TVP Kielce, który powstał pod kątem promocji Zakładu w Maleńcu. Film zatytułowano „Zabytek ożywiony ...”. „Zakład w Maleńcu to perełka, unikat w skali światowej polskiej myśli technologiczo – inżynieryjnej. Uratowanie tego zabytku, to przede wszystkim wyraz szacunku i podziwu dla tego, co zrobili nasi przodkowie” podkreślał na wyświetlanym filmie prof. Czesław Sajdak.

Dla zwiedzających przygotowano również pokaz działania urządzeń na terenie maszynowni Zakładu. „Unikalnością tego Zakładu jest z pewnością zachowanie ciągu technologicznego. Zakład, który funkcjonował do 1967 roku jest ewenementem w skali światowej” - podkreślał starosta konecki Bogdan Soboń. Na terenie hal produkcyjnych Muzeum zorganizowano także wystawę fotograficzną Katarzyny Gritzmann ukazującą przestrzeń malenieckiego Muzeum. Pani Katarzyna pochodzi ze Starachowic i odwiedzając Maleniec postanowiła zrealizować sesję fotograficzną ukazującą kształty, grę estetyczną i kolorystykę Muzeum. Jak sama podkreślała nie było łatwo, a najtrudniejszą rzeczą było zrobienie fotografii młota podczas pracy, tak aby właściwie uchwycić ruch maszyny.

„Jak zobaczyłam to wnętrze od razu poczułam klimat tych maszyn, czy można się tym nie zachwycić? Mam nadzieję, że choć odrobinę udało mi się uchwycić piękno tego miejsca” - podkreślała autorka wystawy, do której komentarz słowny opracował dyrektor Muzeum – dr Macjej Chłopek. „Gratuluję znakomitego oka. Po prezentacji na Św. Krzyżu mamy już pierwsze pozytywne recenzje i komentarze. Jestem przekonana, że zainspiruje ona Państwa i wzbogaci o wiedzę techniczną, która jest raczej niezbędna, aby zrozumieć ten Zakład” - podkreślała Agata Binkowska – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Po wycieczce na trasie ZZH w Maleńcu - Kaflarnia w Machorach na wszystkich uczestników czekała uczta kulinarna w postaci pierogów, zalewajki, kapusty z grochem i pieczonych kiełbasek.