niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

12 września br. to czas, w którym drugie z koneckich rond oficjalnie dostało swą nazwę. Od teraz rondo u zbiegu ulic Marszałka Józefa Piłsudskiego, Alei Solidarności i drogi wojewódzkiej Nr 728 będzie nosić imię Nauczycieli Tajnego Nauczania. Rondo swe nazewnictwo zawdzięcza przede wszystkim koneckiemu Oddziałowi Związku Nauczycielstwa Polskiego, który to 27 grudnia 2013 roku wystąpił do Rady Miasta z tą inicjatywą. Rada Miejska uchwałą z dnia 25 września 2014 roku pozytywnie rozpatrzyła w/w prośbę.

„W uzasadnieniu naszego wniosku zwróciliśmy szczególną uwagę na rolę i zadania jakie wykonywali konspiracyjni nauczyciele na terenie naszego powiatu w walce z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej. Przyczyniając się tym samym do budowy konspiracyjnej działalności oświatowej na naszej ziemi. Naszym celem było również zwrócenie uwagi młodemu pokoleniu, że o przeszłości trzeba pamiętać, dbać o jej przekazywanie, tak aby również w należyty sposób uczcić pamięć poległych nauczycieli, którzy walczyli o zachowanie polskości, polskiej oświaty i kultury narodowej” - podkreślała Karolina Orłowska – Carmenate - prezes koneckiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Stosowną uchwałę w sprawie nadania nazwy odczytał Jan Wiaderny – członek Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Końskich. Wśród osób obecnych na uroczystości byli między innymi: Małgorzata Muzoł – świętokrzyski Kurator Oświaty, Krzysztof Baszczyński – wiceprezes Zarządu Głównego ZNP, Beata Kołtunowicz prezes Świętokrzyskiego Okręgu ZNP, Krzysztof Obratański – burmistrz MiG w Końskich, Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki, Dorota Duda i Dariusz Młodawski – radni Rady Powiatu Koneckiego, Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński – wiceburmistrzowie MiG w Końskich, dyrektorzy koneckich szkół, oraz liczne grono koneckich pedagogów.

Aktu odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonywali wspólnie: burmistrz MiG w Końskich, wiceprezes Zarządu Głównego ZNP, oraz dr Stanisław Ośko – historyk, badacz nauczycielskiego ruchu związkowego na Kielecczyźnie. Minutą ciszy uczczono pamięć Nauczycieli Tajnego Nauczania, którzy zostali wymordowani i zginęli w walce z niemieckim okupantem. Na odsłoniętej tablicy widnieje między innymi następująca sentencja:

„W latach okupacji hitlerowskiej 1939 – 1945, po likwidacji przez okupanta Ministerstwa Oświaty, okręgowych kuratoriów szkolnych, wielu szkół i bibliotek polscy nauczyciele podjęli heroiczny trud, którego celem był rozwój intelektualny dzieci i młodzieży oraz krzewienie patriotyzmu, umiłowania Ojczyzny i zachowanie polskości. W październiku 1939 roku przedwojenni działacze ZNP założyli Tajną Organizację Nauczycieli – TON. Jej naczelnym zadaniem było organizowanie i prowadzenie konspiracyjnej działalności oświatowej na wszystkich szczeblach szkolnictwa obrona i rozwój dorobku kulturowego, działalność wydawnicza, pomoc finansowa i socjalna dla represjonowanych nauczycieli oraz rodzin poległych i aresztowanych pedagogów”.

Druga część spotkania odbyła się w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości. Tu odbyły się wystąpienia i prelekcje związane ze 110 - leciem Związku Nauczycielstwa Polskiego, oraz Tajnym Nauczaniu w latach okupacji hitlerowskiej, które zaprezentowali między innymi: dr Stanisław Ośko – historyk, a także Krzysztof Obratański – burmistrz MiG w Końskich.

„Dziś nauczyciel powinien mieć autonomię, a tą autonomię zapewnia pragmatyka, która nazywa się Kartą Nauczyciela. Życzę wszystkim nauczycielom, aby pragmatyka nauczycielska mimo różnych zawirowań mogła kształtować nasze postawy, nasze prawa, ale również nasze obowiązki” - podkreślał  Krzysztof Baszczyński – wiceprezes Zarządu Głównego ZNP, który wręczył również pamiątkowe statuetki 110 – lecia ZNP  Krzysztofowi Obratańskiemu i Krzysztofowi Jasińskiemu.

„Nie ma niczego ważniejszego od dobrego wykształcenia kolejnych pokoleń. Nie dajmy się podzielić i nie zapominajmy o naszej ważnej misji. Dziękuję za najwyższy wynik w ubiegłym roku w Polsce jeśli chodzi o nową maturę. Nie możemy tego zaprzepaścić, bo jest potencjał w naszych uczniach, nauczycielach i samorządach” - mówiła Małgorzata Muzoł – świętokrzyski Kurator Oświaty.

Na zakończenie spotkania wszyscy mogli obejrzeć spektakl teatralny w wykonaniu koneckich aktorów z Teatru Lustro. Spektakl autorstwa i w reżyserii – Ewy Paszyńskiej zatytułowano - „Ze świata czterech stron ...”. Scenariusz powstał w oparciu o archiwa Oddziału ZNP w Końskich, oraz wspomnienia nauczycieli, którzy prowadzili tajne nauczanie na terenach dawnego powiatu koneckiego.