niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W dniu 15 czerwca uczczono w Kielcach pamięć żołnierzy 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów i 76 rocznicę udanego zamachu na Franza Wittka, konfidenta współpracującego z okupantem niemieckim. Specjalnie dobrana grupa żołnierzy AK pod dowództwem cichociemnego, Kazimierza Smolaka "Nurek" (na zdjęciu nr 15), przeprowadziła kolejny zamach, po wielu wcześniejszych, nieudanych próbach. Agent został zlikwidowany na rogu ulicy Paderewskiego i Solnej. W strzelaninie zginął Roman Kasperowicz „Szarada”. Dowódca akcji został ranny i ukrył się w zaroślach nad Silnicą - w miejscu gdzie stoi teraz pomnik. Wieczorem "Nurek" został ewakuowany, ale jego kolejna kryjówka została przez Niemców wytropiona i cichociemny zginął. Pozostałym uczestnikom akcji (niektórzy zostali ranni) udało się opuścić miasto.

O znaczeniu udanego zamachu na człowieka, który współpracując z okupantem wydał, a tym samym skazał na śmierć, kilkaset osób działających w organizacjach niepodległościowych - przypomniał Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski.

Uroczystości takie są niezwykle ważne, ponieważ przypominają bohaterów związanych z Ziemią Kielecką i dają świadectwo, z jakich postaw chcemy czerpać wzorce budując przyszłość - stwierdził Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Oprócz wspomnianych, bohaterom hołd oddali, składając wieńce i wiązanki, przed pomnikiem przy ul. Solnej również: senator RP Krzysztof Słoń, prezydent miasta Kielce Bogdan Wenta, Anna Łakomiec prezes stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”, kombatanci oraz w imieniu Starosty Koneckiego - Marian Wikiera, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury.

Dionizy Krawczyński, organizator wielu cennych inicjatyw, przywracających pamięć o bohaterach walczących o niepodległość poinformował, że obchodzone uroczystości inaugurują kolejną edycję konkursu „Klub Odkrywców” i wyraził nadzieję, że przechodzący patrząc na złożone pod pomnikiem kwiaty, wspomną autorów udanego zamachu, którzy poświęcili swe życie dla Ojczyzny.

Przypomnijmy, że nad obecną edycją tego konkursu patronat objął Starosta Konecki. Ponadto organizacyjnie wspiera to przedsięwzięcie.

Warto również wiedzieć, że na internetowej mapie 350 – miejsc pamięci w Świętokrzyskim, aż 74 punkty dotyczą obszaru Powiatu Koneckiego.

Opracował: Adam Kubka