niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Jednym z najlepiej zachowanych reliktów dawnego Zagłębia Staropolskiego jest Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, który w 2019 roku przeszedł gruntowną rewaloryzację. Na nowo uruchomiono większość unikalnych konstrukcji i maszyn przemysłowych, pamiętających czasy Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W oparciu o zrewaloryzowaną, zabytkową infrastrukturę organizowane są warsztaty edukacyjne oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym, turystycznym i rekreacyjnym. Od maja br. obiekt można zwiedzać według nowych zasad, uwzględniających stan aktualnego zagrożenia epidemicznego.

Zwiedzanie odbywa się z wykorzystaniem sprzętu nagłośnieniowego, nagrań audiowizualnych dostępnych za pomocą bezobsługowego sprzętu multimedialnego oraz kodów QR, odczytywanych samodzielnie przez zwiedzających z wykorzystaniem smartfonów. W wybrane soboty i niedziele, osoby indywidualne mogą wziąć udział w warsztatach edukacyjnych w zakresie kowalstwa, odlewnictwa i dawnych technologii wytwórczych. Odwiedzający zabytek mogą również skorzystać z pieca, opalanego drewnem, do wypieku chleba i pizzy, dużego grilla, a także powędkować w przyfabrycznym stawie. Obiekt dysponuje pokojami gościnnymi z zapleczem AGD oraz salą szkoleniową i konferencyjną wyposażoną w sprzęt multimedialny. Nocą iluminowane są wybrane detale architektoniczne zabytkowej i rekreacyjnej infrastruktury.

Obiekt można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10.00-18.00. Szczegółowe informacje o aktualnej ofercie oraz sposobach korzystania z infrastruktury zabytkowej i rekreacyjnej w okresie zagrożenia epidemicznego: tel. (41) 373 11 42, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.maleniec.pl

Opracował: Maciej Chłopek