niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Na tegorocznych XVI Edycji Kuźnic Koneckich na scenie w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu wyróżniono następujące firmy i osobowości. Przedstawiamy Państwu relację z tego wydarzenia.

MARKI KONECKIE

Mateusz Garbacz – karateka, leśnik, oraz księgowy. Sztuki karate trenuje od 1993 roku, kilka lat później rozpoczął rywalizacje sportową w formule pełnego kontaktu. Przez ponad 16 lat spędzonych na macie wielokrotnie sięgał po tytuły Mistrza Polsk. Z powodzeniem rywalizował na zawodach międzynarodowych w tym: 2012 roku zdobył tytuł Wicemistrza Europy, a także reprezentował Polskę w Pucharze Świata. W sumie z turniejów rangi mistrzowskiej przywiózł kolekcję kilkudziesięciu medali. Po Mistrzostwach Europy rozegranych na Warszawskiej Hali Torwar w kwietniu 2015 roku definitywnie zakończył karierę sportową. Posiada stopień czarnego pasa z dwoma złotymi pagonami. Od kilku lat wraz z przyjaciółmi prowadzi konecki Klub Karate Kyokushin, w którym z powodzeniem trenuje około 100 osób. Obecnie Klub prowadzi sekcje w Końskich, Fałkowie oraz Żarnowie, a ich zawodnicy z powodzeniem rywalizują na matach całego kraju i poza jego granicami. Zawodowo pracuje na stanowisku księgowego w Nadleśnictwie Ruda Maleniecka i z ogromnym sentymentem podchodzi do pracy leśnika. Nagrodę „Markę Konecką” odbierał osobiście Mateusz Garbacz.

 

Waldemar Deja - P.H. HURT – DETAL „DEJA” ubojnia drobiu istniejąca od 1996 roku założona przez Mariana Deję, a obecnie prowadzona jest przez syna Waldemara. Jesienią 2013 roku została rozpoczęta budowa nowego obiektu, a w 2014 roku ruszyła pierwsza produkcja. Firma przede wszystkim zajmuje się ubojem żywca drobiowego, a także sprzedażą pozyskanego mięsa we własnych sklepach. Od samego początku niezmiennym i nadrzędnym priorytetem działalności przedsiębiorstwa jest oferowanie najwyższej jakości produktów. Dzięki temu śmiałemu posunięciu zdolności produkcyjne zwiększyły się o ponad 100%. Nagrodę odbierał wraz z małżonką  Waldemar Deja.

 

Orizzonte-Polska Sp. z o.o. – jest to firma, która swoją działalność rozpoczęła w roku 2003. Siedziba Spółki zlokalizowana jest w Końskich na terenie specjalnej strefy ekonomicznej Starachowice. Trofeum w imieniu Zarządu odbierał Jan Nowak. Firma świadczy wyspecjalizowane usługi regeneracji oprzyrządowania przemysłu ceramicznego dla polskich i europejskich producentów płytek ceramicznych. Dzięki nowym inwestycjom oferuje również usługę regeneracji stempli wielkoformatowych. Wysoką jakość  usług firmy gwarantowana jest nie tylko poprzez zastosowanie najnowszych technologii w cyklu produkcyjnym, dobrze wykwalifikowanej i przeszkolonej kadrze pracowników, ale przede wszystkim dzięki wsparciu technicznemu  głównego udziałowca - jednego z najbardziej doświadczonych i uznanych producentów form i stempli we Włoszech - Orizzonte SRL.

 

GWÓŹDŹ SEZONU

WOJCIECH PASEK - Od 1996 roku prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Końskich. Społeczny opiekun zabytków, sekretarz Komisji Opieki nad Zabytkami Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, oraz sekretarz działającej od 1958 roku przy oddziale PTTK w Końskich Komisji Opieki nad Zabytkami. Przewodnik świętokrzyski, przodownik turystyki pieszej i rowerowej, znakarz szlaków turystycznych. Propagator aktywnego i zdrowego stylu życia. Organizator cyklicznych imprez turystyki pieszej i rowerowej. Organizator konferencji i szkoleń dla kadry turystycznej, oraz wycieczek i spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną. Turysta aktywny. Zdobywca Korony Gór Świętokrzyskich i 8-krotny laureat honorowego tytułu „Superpiechur Świętokrzyski”. Maratończyk amator. Uczestnik blisko 300 biegów maratońskich i ultra-maratońskich. Zdobywca Korony Maratonów Polskich. Krajoznawca i regionalista. Inicjator działań na rzecz ochrony dóbr kultury, oraz upowszechniania wiedzy o wydarzeniach z historii Ziemi Koneckiej. Założyciel Izby Pamięci i Tradycji Ziemi Koneckiej, którą przekształcił w Muzeum Regionalne PTTK. Przewodnik po zbiorach i społeczny dyrektor tego Muzeum. Autor książek i publikacji o tematyce historycznej takich jak:  „Droga do muzeum w Końskich”, „Krajoznawcy Ziemi Koneckiej”, „50 lat letniska w Sielpi”. Współautor przewodników turystycznych, jak: „Końskie i okolice”, „Ziemia Konecka”, „Przewodnik po Ziemi Koneckiej”, a także „Mapy turystycznej zabytków gminy Końskie”. Autor Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta i Gminy Końskie. Współautor programu Opieki nad Zabytkami Gminy Końskie na lata 2015-2018. Inicjator prac rewitalizacyjnych obiektów historycznych, w tym kapliczek i krzyży przydrożnych, oraz zapomnianych zabytkowych cmentarzy: epidemicznego w Stadnickiej Woli, oraz ewangelickiego w Pomykowie. Inicjator odnawiania oraz tworzenia nowych miejsc pamięci narodowej, m.in. ofiar II wojny światowej w Baryczy, Niebie, a także budowy pomników upamiętniających zbrodnie popełnione na innych narodach, w tym na Żydach, oraz jeńcach sowieckich. Nagrodę Gwoździa Sezonu odbierał osobiście Wojciech Pasek.

PRZYJACIEL KUŹNIC

Firma WIR rozpoczęła swoją działalność w Łopusznie (woj. świętokrzyskie). Zaczynali skromnie, ale systematyczne inwestycje, zakup budynków, maszyn, wprowadzanie najnowszych technologii sprawiły, że ,,WIR’’ stał się zakładem o europejskich standardach. Rok po roku powstawały nowe sklepy, rosło zapotrzebowanie na smaczne produkty i "sztuka smaku" przekroczyła ramy województwa świętokrzyskiego. Ze względu na dynamiczny rozwój w 2000 roku uruchomiono drugi zakład w Jędrzejowie. Firma już w 2003 roku wdrożyła system HACCP (Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli). Z kolei w 2006 roku uzyskano uprawnienia eksportowe na rynki Unii Europejskiej. W 2009 roku powstała linia produktów - Specjały Świętokrzyskie obejmującą wędliny najwyższej jakości, wytwarzane w sposób tradycyjny według staropolskich receptur. Marka Specjały Świętokrzyskie jest członkiem sieci - Świętokrzyskie Dziedzictwo Kulinarne promującej żywność naturalną i ekologiczną, pochodzącą z naszego regionu. Dziś firma ,,Wir”, to kompleks dwóch zakładów produkcyjnych zatrudniający ponad 300 osób. Wyróżnienie w imieniu Firmy odbierała Agata Binkowska – członek Zarządu województwa świętokrzyskiego.

ALCHEMIK KONECKI

 

ALCHEMIK – To nagroda Powiatowego Forum Pracodawców, za przekuwanie idei w rzeczywistość.

Odlewnia Ferrum - Wodecki to firma rodzinna. Początkiem firmy była działalność rzemieślniczo - odlewnicza rozpoczęta w roku 1983 roku przez Józefa Wodeckiego produkująca żeliwne odlewy kuchenne. Z każdym rokiem podejmowane decyzje skutkowały rozwojem firmy. Począwszy od grzejników żeliwnych, produktów z branży żeliwa drogowego poprzez odlewy żeliwne do motoryzacji, skończywszy na grzejnikach aluminiowych i aluminiowych elementach ogrodowych odlewanych metodą ciśnieniową. Z roku na rok poprawiano jakość oferowanych produktów i poszerzano asortyment. Na przestrzeni kilkunastu lat Zarząd firmy, w skład którego obecnie wchodzi Józef Wodecki, oraz jego trzej synowie: Rafał, Wiktor i Piotr, wypracował swoją strategię rozwoju, oraz ciągłego wdrażania rozwiązań innowacyjnych. W obliczu nadchodzących zmian w branży odlewniczej o wyraźnie widocznej dużej dynamice tych zmian, utworzono konsorcjum z Politechniką Świętokrzyską, Politechniką Częstochowską, Politechniką Łódzką, Instytutem Odlewnictwa w Krakowie, oraz firmami: Inwex, Echin AL oraz Mesko - Skarżysko Kamienna, którego celem jest realizacja ambitnych, nowatorskich i innowacyjnych rozwiązań technologicznych, jak i materiałowych. Nowa koncepcja rozwoju ma stworzyć, przy udziale trzeciego już pokolenia Wodeckich, oraz najlepszych pracowników, firmę dynamiczną, prężną, gotową do podejmowania najtrudniejszych wyzwań technicznych i rynkowych.   Połączenie profesjonalnej wiedzy, oraz wieloletniego doświadczenia umacnia właścicieli firmy w przekonaniu, że osiągnęli oni cel w postaci zadowolonych klientów.

 

DIAMENT MARKI KONECKIEJ

PSS "Społem” w Końskich – Spółdzielnia istnieje już od 118 lat. Powstała 1897 r. z inicjatywy inteligencji miejskiej, jako jedna z pierwszych w Polsce, przyjmując nazwę „Stowarzyszenie Spożywców w Końskich”. Od 1 lipca 1983 roku roku tworzy Powszechną Spółdzielnię Spożywców przy czym spółdzielnia jest własnością członków. Aktualnie zrzeszają 189 członków, którzy łącznie deklarują 1160 udziałów. Obecnie Spółdzielnia jest znaczącym pracodawcą na rynku lokalnym zatrudniającą ponad 100 osób. Prowadzi działalność handlowo - spożywczą w 17 sklepach zlokalizowanych na terenie całego powiatu koneckiego. PSS Społem udziela również wsparcia organizacjom, instytucjom i stowarzyszeniom, oraz akcją charytatywnych. Nagroda Diament Marki Koneckiej trafiła na ręce prezesa - Stanisława Harazińskiego i przewodniczącej Rady Nadzorczej Anny Prządo. 

 

KOWAL LOSU

To nagroda przyznawana przez Forum Wolontariatu Szkół Ponadgimnazjalnych. Nagroda jest przyznawana przede wszystkim za bezinteresowna pomoc i wielkie serce okazywane drugiemu człowiekowi. W tym roku ten zaszczytny tytuł przyznany został Małgorzacie Maciejczyk i Barbarze Więcław – nauczycielkom z ZSP Nr 3 w Końskich. Obie  Panie od 2 lat prowadzą akcje – ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU, która ma na celu zarejestrowanie jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku kostnego, przede wszystkim wśród młodych ludzi. „Dziękujemy każdej osobie, która zarejestrowała się jako potencjalny dawca. Pamiętajmy, że zostać bliźniakiem genetycznym, to szansa jedna na milion” - podkreślały inicjatorki akcji.