niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W najbliższą środę 11 grudnia o godz. 12.00 w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego. Dokładnie w tym dniu przypada 78. rocznica Jego męczeńskiej śmierci w KL Auschwitz. Wieloletni proboszcz koneckiej parafii, to szczególny bohater naszej małej Ojczyzny. W 1919 roku został posłem na Sejm Ustawodawczy odradzającej się Rzeczypospolitej. Jako ochotnik w wojnie z Rosją bolszewicką czynił posługę, pełniąc rolę kapelana wśród walczących żołnierzy. Po agresji Niemiec, zaangażował się szczególnie w niesienie pomocy pilnie potrzebującym. Podejrzany o udział w życiu konspiracyjnym, we wrześniu 1941 r. został aresztowany i wywieziony na bestialskie przesłuchania do Radomia. Nikogo nie wydał. Otrzymał wyrok śmierci.

W 1946 roku Wojciech Durek z inicjatywy ks. Antoniego Ręczajskiego wykonał płaskorzeźbę poległego kapłana, którą umieszczono na frontonie przy wejściu głównym do świątyni.

W 1999 roku papież Jan Paweł II wyniósł postać księdza Kazimierza Sykulskiego na ołtarze kościoła katolickiego, co zostało uwiecznione stosowną tablicą upamiętniającą.

Od 2008 roku Błogosławiony Ksiądz Kazimierz Sykulski jest patronem Powiatu Koneckiego. Nastąpiło wtedy uroczyste odsłonięcie pomnika. Na ww. uroczystość serdecznie zapraszają Ks. Dziekan – Andrzej Zapart oraz Starosta Konecki – Grzegorz Piec.

Opracował: Marian Wikiera