niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Uroczysta msza w kolegiacie pw. Św. Mikołaja odprawiona w intencji ojczyzny była pierwszym punktem obchodów Powiatowego Dnia Niepodległości. Po nabożeństwie kolumna marszowa na czele z pododdziałami 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, jednostki strzeleckiej i klas mundurowych wyruszyła w kierunku siedziby starostwa. Władze powiatu uczestniczące w przemarszu złożyły wieńce i kwiaty pod tablicą pamiątkową, poświęconą czynowi zbrojnemu żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, przy budynku DPS przy ul. Warszawskiej.

Przybyłych na uroczystość gości powitał Starosta Konecki - Grzegorz Piec. Na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego organizatorzy przygotowali liczne atrakcje. Z zaciekawieniem oglądano ekspozycję zabytkowej broni z prywatnego Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej, gdzie dodatkowych informacji udzielał właściciel zbiorów Paweł Gendek. Dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników pikniku patriotycznego cieszył się uzbrojony samochód Hummer z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz pokaz grupy rekonstrukcyjnej „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego” współpracującej z ZZH w Maleńcu. 101 rocznicę odzyskania niepodległości uczczono wystrzałem z repliki armaty XIX-wiecznej. Swoje stoiska promocyjne i prezentacje posiadanego na wyposażeniu sprzętu zaprezentowały także 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej i Wojewódzki Sztab Wojskowy w Kielcach. Gorący posiłek w postaci grochówki wojskowej z kuchni polowej dla wszystkich uczestników przygotowało Stowarzyszenie Historyczne „Pasja” a tradycyjne potrawy Warsztaty Terapii Zajęciowej w Końskich.

Na scenie swoje programy artystyczne zaprezentowała Państwowa Szkoła Muzyczna w Końskich i II Liceum Ogólnokształcące.

Ostatnim punktem pikniku był koncert rapera Tadeusza Polkowskiego - „Tadka”. Publiczność, która pomimo chłodu uczestniczyła do końca imprezy nagrodziła wykonawcę gromkimi brawami.

Starostwo Powiatowe obchody Święta Niepodległości zorganizowało po raz pierwszy. Już od godziny 12.00 plac przed starostwem odwiedzało wielu zainteresowanych, historycznym i współczesnym uzbrojeniem a patriotyczny przekaz w rytmie hip - hopu przypadł do gustu wszystkim uczestnikom patriotycznego spotkania.

W imieniu Starosty koneckiego kierujemy serdeczne podziękowania do wszystkich, którzy wsparli nas w organizacji tego wydarzenia, a w szczególności do: ks. kanonika Andrzeja Zaparta, ks. Tomasza Janickiego - proboszcza parafii MBNP w Końskich, ks. Łukasza Białasa, płk Mirosława Molisaka - szefa WSW w Kielcach, płk Mirosława Wolskiego - szefa Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień WSW w Kielcach, płk Grzegorza Motaka - dow. 10 ŚBOT, płk Pawła Chabielskiego – komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, dyrektora ZZH w Maleńcu, prezesa Jerzego Cholewińskiego i zarządu PSS „Społem” w Końskich, dyrektorów szkół ponadpodstawowych w Końskich, kierownika WTZ w Końskich, Radosława Nowka i przyjaciół ze Stowarzyszenia Historycznego „Pasja”, Andrzeja Kudłacza, Włodzimierza Synowca - przedsiębiorstwo „Magra” oraz Marcina Pytlosa. Dziękujemy także wszystkim mieszkańcom Powiatu Koneckiego, którzy pomimo chłodnej aury brali czynny udział w tym wydarzeniu - do zobaczenia za rok.

Opracował: Adam Kubka