niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W poniedziałek 21 października baza paliw nr 17 w Baryczy stała się miejscem sprawdzianu sprawności i szybkości reagowania służb z terenu powiatu koneckiego. Według scenariusza ćwiczeń powiatowych w bazie paliw nastąpiła awaria, która spowodowała pożar powierzchniowy w zbiorniku z olejem napędowym. Jako pierwsze, działania podjęły miejscowe służby, zgłaszając niezwłocznie zdarzenie do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Końskich. Teren i drogi dojazdowe zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy z Powiatowej Komendy Policji.

Na miejsce akcji przybyły także zastępy OSP, pozostając w gotowości do akcji gaśniczej. Starosta Konecki Grzegorz Piec  zapoznał się z zaistniałą sytuacją, a pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego starostwa przystąpili niezwłocznie do realizacji zadań określonych scenariuszem ćwiczeń.

Nad działaniami na poszczególnych odcinkach czuwali: st. kpt. Ryszard Stańczak, zastępca komendanta powiatowego PSP w Końskich, brygadierzy - Marek Kowalczyk i Adam Zieliński, st. kpt. Robert Pałosz i Mariusz Czapelski, st. asp. Gerard Pachuc, asp. sztab. Piotr Sadko, mł. asp. Małgorzata Trojan.

Akcja pod dowództwem Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach starszego brygadiera Roberta Sabata przebiegła sprawnie, pokazując gotowość i sprawność działania, zarówno Państwowej Straży Pożarnej, OSP, Policji oraz  jednostek samorządu w sytuacjach kryzysowych. Na koniec można było odetchnąć z ulgą – na szczęście, tym razem to tylko ćwiczenia.

Opracował: Adam Kubka