niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Jak mogliśmy usłyszeć z ust twórcy i organizatora Koneckiego Turnieju Karate o Puchar z Żeliwa – Mateusza Garbacza, początki organizacyjne turnieju przebiegały dość skromnie, a pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku w dość kameralnej salce, w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich. Wtedy w rywalizacji sportowej uczestniczyło zaledwie 40 osób. Dziś turniej ten ma szeroką formułę, w której rywalizuje 300 zawodników z 29 klubów z całej Polski.

„Wy jesteście najważniejsi. Dziękuję Wam, że podjęliście to wyzwanie i jesteście dzisiaj z nami” – dziękował przybyłym zawodnikom Mateusz Garbacz.

Kilku godzinna rywalizacja przebiegała w atmosferze wzajemnego szacunku, zarówno do siebie ale przede wszystkim do przeciwnika. Podczas Turnieju zawodnicy nie mogli się nokautować, o czym przypominali podczas otwarcia organizatorzy. Zawodnicy zostali podzieleni na kategorie wiekowe i wagowe. Osobno rywalizowały dziewczęta i osobno chłopcy. Najmłodsi zawodnicy mieli zaledwie 6 lat, natomiast górna granica wiekowa wynosiła 18 lat. Konecki Klub Karate Kyokushin reprezentowało 27 zawodników.

Władze samorządu powiatowego reprezentowali: Grzegorz Piec – starosta oraz Jarosław Staciwa – członek Zarządu.

Turniej rozpoczął się o godzinie 10.30. Zawodnicy rywalizowali jednocześnie na 4 matach, gdzie sędziowie bacznie obserwowali i czuwali nad każdą z walk. Każdy z zawodników otrzymał również pamiątkowy medal z turnieju, a na zwycięzców czekały Puchary z Żeliwa i pamiątkowe statuetki wykonane przez Rafała Węgierka, do których podstawy przygotował Jarosław Kalita.

Opracował: Paweł Kubiak