niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W tym roku już po raz trzeci odbyły się Kaziuki Koneckie. To wydarzenie zorganizowane z myślą o niezwykłym kapłanie, konecczaninie, patriocie, człowieku wielkiego serca, jakim był bł. ks. Kazimierz Sykulski. Uroczystości rozpoczęto od okolicznościowej mszy św. w intencji błogosławionego, oraz powiatu koneckiego. 13 czerwca br. minęła 16 rocznica beatyfikacji ks. Kazimierza. „U nas dzisiaj wielka radość, poczucie dumy i satysfakcji, że wśród Konecczan mieliśmy tak wspaniałą osobowość, jak bł. ks Kazimierz Sykulski. On nas zdumiewa swoim życiem, oddaniem Bogu, Ojczyźnie i człowiekowi.

Odszedł składając ofiarę swojego życia za Ojczyznę, za Kościół, za Polskę i Polaków. Panie daj nam takich ludzi, jak bł. ks. Kazimierz” - mówił podczas uroczystego kazania ks. dziekan Andrzej Zapart. W liturgii uczestniczyły również poczet sztandarowy powiatu koneckiego, na którym widnieje wizerunek patrona powiatu w osobie błogosławionego ks. Kazimierza, oraz poczet koneckiej Solidarności. Wśród osób uczestniczących w wydarzeniu obecni byli: Marian Król – przewodniczący Rady powiatu koneckiego Bogdan Soboń – starosta konecki, Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki, Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński – wiceburmistrzowie MiG w Końskich, oraz samorządowcy z terenu powiatu koneckiego. Po zakończeniu nabożeństwa odbyła się dalsza część uroczystości, tym razem w plenerze. Tuż za Kolegiatą można było odwiedzać stoiska przygotowane przez poszczególne gminy z terenu powiatu koneckiego, oraz wziąć udział w kweście na rzecz młodzieży z ZSP Nr 1 w Końskich, która zbierała fundusze na obóz narciarski. Na scenie koneckiej Kolegiaty królowały przedszkolaki, których występy recytatorsko – wokalne i taneczne bacznie obserwowali, obecni rodzice i dziadkowie. Wśród przedszkoli , których występy można było zobaczyć podczas tegorocznych Kaziuków znalazły się: Samorządowe Przedszkola Nr 1, 2, 3, 4, 5, 7, oraz Przedszkole w Pomykowie. Artystyczny program MiG w Końskich uzupełniał również zespół taneczny - „Mini  Maxi”. Tuż po 15 – tej mogliśmy obejrzeć program artystyczny w wykonaniu młodzieży z gminy Ruda Maleniecka. Młodzi aktorzy wystąpili w spektaklu teatralnym pt. „Pociąg Życia”, wg scenariusza Michała Ziółka z Radomia. Spektakl reżyserował ks. proboszcz Tomasz Waśkiewicz z Lipy. Krótka inscenizacja ukazywała podróż, jako drogę życia. W tej „podróży” każdy z nas dokonuje pewnych przemyśleń i wyborów, które nie zawsze mogą okazać się właściwe. Spektakl skłania widza do pewnej refleksji i stara się przestrzegać przed pochopnymi decyzjami, a także uwypukla nałogi i podkreśla wartość życia ludzkiego. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto również Powiatowy Konkurs Wiedzy o bł. ks. Kazimierzu Tomaszu Sykulskim – Patronie Powiatu Koneckiego. Komisja Konkursowa w składzie: Krzysztof Stachera – przewodniczący, Barbara Wojciechowska – członek, Ryszard Panek – członek, ks. Mariusz Molenda – członek, oraz ks. Jacek Maroszek – członek wyłoniła następujących zwycięzców:

I Miejsce – Kamil Smołuch – z I LO w Końskich

II Miejsce – Weronika Jaruga – z I LO w Końskich

III Miejsce – Anna Pluta – z ZSP Nr 3 w Końskich

„Mam nadzieję, że sprostałem wyzwaniu. Przygotowywałem się około 5 miesięcy. Chciałem subtelnie się przygotować, aby osiągnąć ten sukces. Dziękuję mojej Pani nauczycielce Barbarze Wojciechowskiej, za to, że przygotowała i wspierała mnie w nauce. Postać bł. ks. Kazimierza jest dla mnie bardzo ważna” - podkreślał Kamil Smołuch zwycięzca Konkursu, w którym zdobył aż 42 punkty na 44 możliwych.