niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W tym roku już po raz XVI odbędą się Kuźnice Koneckie. O wydarzeniu i programie tegorocznych Kuźnic mogliśmy usłyszeć podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Końskich we wtorkowe popołudnie. „Myślę, że ta impreza jest już dobrze znana w naszym województwie, a jej zasięg jest z pewnością o wiele szerszy. Liczymy, że zaplanowany i przygotowany program zachęci do odwiedzenia wielu mieszkańców Konecczyzny i turystów” - podkreślał Bogdan Soboń – starosta konecki.

„Od paru lat w wydarzenie wprowadzane są nowe elementy, które rozszerzają program i jednocześnie podnoszą rangę tego wydarzenia. W tegorocznej edycji nie zabraknie wyróżnień, atrakcji kulturalnych, historycznych, ale także tematycznych odnoszących się do samej idei Kuźnic” - mówił Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki. „Kuźnice Koneckie są jednym z najważniejszych elementów promocyjnych powiatu koneckiego. Mam nadzieję, że będzie ona cieszyć się w dalszym ciągu wielkim zainteresowaniem, nie tylko ze strony samych mieszkańców powiatu, ale i osób spoza jego granic” - mówił Dariusz Kowalski – naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich. Program tegorocznych Kuźnic Koneckich zaplanowany jest na 2 dni. 4 lipca w ZZH w Maleńcu organizatorzy zaplanowali konferencję pt. „Historia Metalurgii i Odlewnictwa”, występ zespołu EL of B, przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów z II LO w Końskich w reżyserii Ewy Paszyńskiej, a także wręczenie wyróżnień w postaci Marek Koneckich, Alchemika, Kowala Losu, Gwoździa Sezonu, czy Przyjaciela Kuźnic. Ostatnim elementem pierwszego dnia wydarzenia będzie wystawa malarska Tomasza Mistaka w Galerii Sztuki Tadeusza Czarneckiego „Biłasówka” w Radoszycach, której towarzyszyć będzie koncert Angeli Gaber.

Drugi dzień tegorocznych Kuźnic Koneckich w Sielpii rozpocznie Festyn Rodzinny „Kuj Żelazo Póki Gorące”. W klimat muzyki folklorystycznej po raz piąty wprowadzi nas Festiwal - „Kuźnice Folk Fest 2015”. Nie zabraknie również pokazów tańca towarzyskiego i karate. Zgromadzonej publiczności swe talenty muzyczno – wokalne zaprezentują zespoły Konwój oraz Manchester, który w tym roku będzie gwiazdą wieczoru. Dla miłośników historii i regionu przygotowano inscenizację historyczną, która w tym roku pokaże dwa epizody. Pierwszy z nich odnosić się będzie do Pacyfikacji wsi Królewiec i Adamów, przypomnijmy, że w tym roku obchodziliśmy 75 - tą rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Druga inscenizacja przeniesie widzów w wydarzenia bitwy pod Białym Łukiem, która rozegrała się koło Radoszyc 27 października 1944 roku. W widowisku weźmie udział około 100 rekonstruktorów w mundurach i strojach z epoki. „Mówimy o bardzo tragicznych wydarzeniach, które miały kolosalne znaczenie dla mieszkańców. Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia tej rekonstrukcji zdarzeń. Widzowie będą mogli zobaczyć pojazdy i umundurowanie z epoki. Widowisko okraszać będą efekty pirotechniczne i dźwiękowe” - podkreślał Adam Kwiel – prezes Stowarzyszenia Tradycji i Historii Oręża Polskiego i Unii Europejskiej „Rudy” z Komaszyc.