niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Niedziela była drugim dniem tegorocznych Kuźnic Koneckich. Wydarzenie, tym razem odbyło się w Parku Miejskim w Końskich. Na wszystkich, którzy zdecydowali się wziąć udział w tegorocznej, jubileuszowej edycji czekały liczne atrakcje, takie jak choćby konkursy, stoiska wystawiennicze gmin powiatu koneckiego, ale również epokowa osada z grupą rekonstrukcyjną, ukazującą obóz partyzancki, która powstała przy Zabytkowym Zakładzie w Maleńcu. Niedzielną odsłonę XX Kuźnic Koneckich poprowadzili: Anna Wiaderna z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich oraz Marian Wikiera naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich, dla którego wydarzenie było również swoistym debiutem, od strony organizacyjnej.

„To bardzo ważna inicjatywa, z której jesteśmy rozpoznawalni i myślę, że będziemy ją kontynuować. Czy w takiej formule?. Czas pokaże” – podkreślał Grzegorz Piec – starosta konecki.

„Drogi do wolności odcisnęły trwały ślad w dziejach ziemi koneckiej i jej mieszkańców, a czas wojny stał się szczególnym egzaminem dla naszej społeczności. Podczas tegorocznego jubileuszowego wydarzenia, chcemy również podziękować i utrwalić w pamięci wszystkich Tych Konecczan, którzy walczyli i oddali swe życie w różnych formacjach zbrojnych” – zaznaczał Marian Wikiera – naczelnik Wydziału Promocji i Kultury, pasjonat i regionalista, zawodowo, ale i prywatnie zaangażowany w upamiętnianie wydarzeń historycznych związanych z ziemią konecką.

Na przygotowanym stoisku Lasów Państwowych, reprezentowanym przez Nadleśnictwa: Stąporków i Rudę Maleniecką zainteresowani mogli zostać obdarowani sadzonką świerka, modrzewia, buka, czy dęba. Taka forma wystawiennicza, jak mogliśmy zauważyć cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających.

Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał starosta konecki – Grzegorz Piec, któremu towarzyszyło liczne grono samorządowców, w tym również spoza terenu powiatu koneckiego. Gospodarzowi powiatu koneckiego towarzyszyli:

Zbigniew Kowalczyk – przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego, wicestarosta konecki - Wiesław Skowron, członkowie Zarządu Powiatu Koneckiego - Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik, Jolanta Pacocha oraz Łukasz Kubka – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Koneckiego, Wiesław Malicki – wiceprzewodniczący Rady MiG Końskie, Danuta Leśniewicz i Czesław Kurcbart – radni powiatowi, członek Zarządu województwa świętokrzyskiego - Mariusz Gosek, burmistrz Stąporkowa - Dorota Łukomska, starosta opoczyński - Marcin Baranowski, któremu towarzyszyła Maria Barbara Chomicz – wicestarosta opoczyński, wójt gminy Fałków - Henryk Konieczny, wójt gminy Słupia Konecka - Robert Wielgopolan, wójt gminy Gowarczów – Stanisław Pacocha, wójt gminy Ruda Maleniecka - Leszek Kuca, wiceburmistrz MiG Końskie- Krzysztof Jasiński oraz wicewójt gminy Smyków - Jerzy Duda.

„Dziś mało kto pamięta, ale na naszych ziemiach było produkowane i naprawiane konspiracyjne uzbrojenie w licznych hutach i zakładach. W takie działania włączali się zarówno pracownicy, jak i fabrykanci, którzy także sami organizowali oddziały powstańcze. Zagłębie Staropolskie, było silnym ośrodkiem wspierającym polski wysiłek niepodległościowy i właśnie z tego tytułu dziś przypominamy te tradycje” – mówił do zwiedzających obóz patriotyczny, Maciej Chłopek – dyrektor ZZH w Maleńcu.

XV edycja Otwartych Mistrzostw Powiatu Koneckiego w Rzucie Podkową o Puchar Starosty Koneckiego cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W licznej kolejce można było odnaleźć śmiałków w różnych grupach wiekowych. Każdy chciał wziąć udział w tej jakże oryginalnej konkurencji. Ostatecznie jednak w kategorii Pań zwyciężyła Ada Dębowska z Końskich, natomiast wśród Panów bezkonkurencyjny okazał się Mirosław Gryglicki z Końskich. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, które wręczali: starosta konecki – Grzegorz Piec i Wojciech Pasek – prezes PTTK w Końskich. Dla miłośników „czterech kółek” organizatorzy przygotowali wystawę zabytkowych aut, wśród których znalazł się między innymi, popularny niegdyś Volkswagen „garbus”, czy majestatycznie wyglądający Cadillac.

Biblioteka Publiczna w Końskich zachęcała do zapoznania się z najnowszymi wydawnictwami Arslibris. Na stoiskach gmin: Smyków, Stąporków i Słupia Konecka zwiedzający podziwiali wspaniałe rękodzieła ludowe oraz mogli skosztować regionalnych rarytasów. Sztab wolontariuszy zachęcał do złożenia dobrowolnych datków dla „Seby”, który prosi o pomoc i wsparcie dla budowy domu bez barier. Anna Wiaderna i Marian Wikiera zachęcali przybyłych gości, do sprawdzenia swojej wiedzy o regionie i wzięcia udziału w tematycznym konkursie, a młodzież z I LO w Końskich zaprezentowała swe umiejętności wokalne w koncercie pod hasłem „Zakazane Piosenki”. Roman i Ferajna, w skrócie zespół RiF w charakterystycznym brzmieniu i wokalu przypomniał publiczności, że ziemia konecka ma również, czym się pochwalić muzycznie. Zespół wystąpił w składzie: Roman Cieślak, Konrad Kamizela, Marcin Wróbel, Maciej Lisowski, Kinga Kot, Izabela Lisowska, Zbyszek Bunio Bukowiecki oraz Marcin Turno. Gwiazdą wieczoru był bez cienia wątpliwości zespół KOMBII, który jak widzieliśmy zgromadził ogromną grupę fanów. To był prawdziwy „szturm” miłośników tej formacji. Podczas blisko dwugodzinnego koncertu, gdzie nie zabrakło bisów, na scenie pojawił się urodzinowy tort dla wokalisty i lidera zespołu KOMBII – Grzegorza Skawińskiego, w jego 65 rocznicę urodzin.

XX Kuźnice Koneckie pod hasłem „Na drogach do wolności” miały przypomnieć chwalebne karty z historii ziemi koneckiej i podkreślić radość z odzyskanej wolności. Wydaje się, że cel ten został spełniony, patrząc na liczny udział publiczności w tym szczególnym Święcie Powiatu Koneckiego.

Opracował: Paweł Kubiak