niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Pod tymi hasłami odbyło się szczególne spotkanie w Łopusznie. 14 lutego, to symboliczna data przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W tym roku mija 77 rocznica powstania Tej największej, podziemnej organizacji wojskowej w Europie, która działała w okupowanej Polsce, a wszystko to dzięki ogromnemu wysiłkowi i zaangażowaniu tysięcy polskich patriotów. W budynku strażnicy OSP w Łopusznie odbyło się patriotyczne spotkanie, w którym przypominano historię powstania i działalności Armii Krajowej.

Organizatorzy zaprosili również do wzięcia udziału w konkursach wiedzy o AK oraz plastycznym i fotograficznym, łopuszańską młodzież. Przybyli goście mogli wysłuchać specjalnie przygotowanego na tę okazję występu artystycznego uczniów z Łopuszna oraz zespołu muzycznego pn. „Together”, pod opieką Natalii Nygi. „Narodowa pamięć jest dobrem najwyższym, a historia i dzieje narodu mają być źródłem nauki, aby to co dobre uszlachetnić, a to co było złe naprawić. Dzisiaj mamy obowiązek pielęgnowania tego, co się wydarzyło, z czego wyrastamy” - podkreślali młodzi ludzie podczas akademii. Po rozstrzygnięciu konkursów i wręczeniu dyplomów oraz nagród, goście mogli wysłuchać koneckiego historyka i regionalisty – Mariana Wikiery, który swoją prelekcję zatytułował: „Historia obrazem pisana. Tropem cichociemnych na ziemi świętokrzyskiej. Kurier Jan Ciaś – Kula”.

Wśród przybyłych na spotkanie znaleźli się kombatanci, młodzież wraz z rodzicami i opiekunami, pedagodzy, a także Mariusz Gosek – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Mirosław Gębski - starosta kielecki, Krzysztof Soboń – radny Rady Powiatu w Kielcach, Alina Szwach – prezes ŚZŻAK Okręg Kielce, Leszek Steć – założyciel i dowódca XIII Świętokrzyskiego Korpusu Polskich Drużyn Strzeleckich ze Skarżyska Kamiennej, Teresa Pasowska i Grażyna Bekier – dyrekcja Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie, Stanisław Komisarczyk – prezes ŚZŻAK Oddział w Łopusznie oraz Łukasz Wilczyński – reprezentujący Związek Strzelecki „Strzelec”. Uczestnicy spotkania złożyli również specjalne słowa podziękowania dla prezesa Stowarzyszeń Inicjatyw Lokalnych „Skała” i „Świt” - Mariuszowi Brelskiemu, za zainicjowanie i organizację przedsięwzięcia.

Opracował: Paweł Kubiak