niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Turniej Maszyn Wiatrowych adresowany jest do młodych konstruktorów mających za zadanie zbudować silnik wiatrowy, o założonych wymiarach i jak najwyższych parametrach. Maszyny testowane są w trzech konkurencjach: najwyższa moc, najwyższa prędkość obrotowa oraz najwyższy moment. Wszystkie składają się na wynik w klasyfikacji generalnej. Zwycięzców czeka finał ogólnokrajowy, który w tym roku odbędzie się 9 grudnia 2018 roku w podwarszawskim Piasecznie.

„Mechanik” jako zwycięzca ubiegłorocznej edycji turnieju był tegorocznym gospodarzem eliminacji regionalnych. Turniej odbył się 23 listopada br., a rywalizujące składy oceniało jury, które na podstawie pomiarów i badań dokonywało oceny prezentowanych prototypów maszyn. Identyczne zawody, poza Końskimi, odbyły się jeszcze w czterech miastach Polski. W konkurencji szkół ponadgimnazjalnych udział brało 25 drużyn, w tym wśród gimnazjów i szkół podstawowych, w  rywalizacji udział wzięły 4 drużyny.

Zwycięzcami eliminacji regionalnych VII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych okazały się dwie drużyny z ZSP nr 1 w Końskich. Skład zwycięskiego tandemu TM3 stanowili: Norbert Garbacz i Ernest Młodawski, natomiast drugie miejsce wywalczyli: Kacper Łyczek i Michał Piłat z drużyny TM2. Obie konstrukcje, to maszyny dyfuzorowe, charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami w zakresie prędkości obrotowej i mocy. Opiekunem  drużyn jest nauczyciel Sławomir Kołodziejczyk. Zwycięzcom gratulujemy.

Opracowanie: Łukasz Sękowski