niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W niedzielę 23 września br. w Rudzie Malenieckiej obchodziliśmy Święto Hodowców Ryb i wędkarzy. Uroczystości związane z Konecką Rybą odbyły się w gminie, która słynie z największej ilości stawów hodowlanych. Głównie hodowany jest tu karp królewski. O godz. 7.00 na zbiorniku wodnym w Maleńcu odbyły się zawody wędkarskie o Puchar Starosty Koneckiego. W zawodach brało udział 25 uczestników w różnym przedziale wiekowym. Pierwsze miejsce wywalczyło koło Neptun z Końskich.

Przed godziną 15 włodarze gmin, zaproszeni goście, hodowcy ryb oraz mieszkańcy Rudy Malenieckiej i okolicznych miejscowości wyruszyli w uroczystym korowodzie do kościoła w Rudzie Malenieckiej. Na mszy świętej ks. Paweł Węgrzynowski poświęcił chleby w kształcie powiatu oraz wędzone ryby. Homilię wygłosił ksiądz profesor Stanisław Łabendowicz.

Msza z udziałem pocztów sztandarowych miała podniosły charakter. Wzięli w niej udział zaproszeni goście, a także przedstawiciele gmin oraz Miejska Orkiestra Dęta. Po ceremonii wszyscy zebrani przenieśli się na plac przy szkole podstawowej w Rudzie, gdzie można było degustować potrawy z ryb, które przygotowali uczestnicy konkursu kulinarnego, ale również gospodarze uroczystości. Smakowały wszystkim ryby smażone, zupy rybne, ale i karp w galarecie.

Na scenie głos zabrał starosta konecki Bogdan Soboń, który przywitał wszystkich przybyłych na tę uroczystość gości, następnie zaprosił na scenę przedstawicieli gmin, aby ułożyć z wypieczonych bochnów chleba mapę powiatu koneckiego. Głos również zabrała Elżbieta Staff-Zielińska, córka Franciszka Staffa założyciela i prekursora, jeśli chodzi o chów ryb słodkowodnych w skali nie tylko europejskiej, ale i światowej, wręczając pamiątki po swoim ojcu na ręce Starościny Koneckiej Ryby –Moniki Grzegorczyk.

Tegorocznymi starościnami byli - Monika Grzegorczyk, współwłaścicielka Gospodarstwa Rybackiego w Rudzie Malenieckiej oraz Łukasz Szyposzyński, rolnik z Lipy. Starosta Powiatu Piotrkowskiego – Stanisław Cubała wraz z przybyłą delegacją, wręczył Bogdanowi Soboniowi statuetkę samorządowca 20-lecia, przyznawaną przez Związek Powiatów Polskich.

Przed częścią artystyczną rozstrzygnięto konkursy: plastyczny, fotograficzny oraz kulinarny. Konkurs kulinarny wygrały członkinie Zespołu Ludowego „Rogowianka” działającego przy Wiejskim Domu Kultury w Rogowie, drugie miejsce przyznano Restauracji Zajazd Podzamcze z Fałkowa, trzecie Dworkowi Korytków.

Po części oficjalnej na scenie pojawił się Zespół Ludowy „Rogowianka”, a następnie zespół Szantowy oraz gwiazda wieczoru Mateusz Ziółko, który znany jest z takich utworów jak „W promieniach”, „Ogień i woda”.

Tegoroczne przedsięwzięcie pod nazwą „Święto Hodowców Ryb i Wędkarzy” oraz festyn były dofinansowane w 85%  ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, na które Starostwo Powiatowe w Końskich złożyło pozytywnie rozpatrzony wniosek.